| Johnny_3038 a întrebat:

Comentati va rog aceasta fraza,, Eul meu este memoria mea"

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

S-ar putea referi la Eul biografic care reprezinta memoria "de viata" a individului in care sunt acumulate toate experientele sale, precum si "datele de identificare" ( cine este, cum il cheama, cine sunt parintii, ce varsta are, etc), momentele marcante ale existentei, eventualele traume, tot ceea ce tine de memoria afectiva si de experienta subiectiva a persoanei.(Psihologia copilului)

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Eu as intelege prin aceasta afirmatie faptul ca eul este format din invataturile din trecut ( memoria ) care ne ajuta sa fim intelepti pentru prezent si viitor. Eul l-am putea numi ca fiind constiinta noastra. Eul reprezinta conditia noastra umana, tot ceea ce ne reprezinta. Eul poate fi perceput ca fiind modul in care am percepe realitatea prin idealul propriu. Este modul in care este distorsionata realitatea prin experientele proprii dar si prin cele mostenite.

nony
| nony a răspuns:

Nu-i nimic de comentat.¨Texte¨ d´astea aberam si eu dupa ce topisem o sticloaná de vin...

nony
| nony a răspuns:

@Begaldinio, mi-ai dat stupid? raised eyebrows

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Este pur psihologic. Freud ţi-ar răspunde perfecthappy. Eul adică conştientul este reprezentat de toate elementele pe care le cunoşti şi le ştii. Dacă îmi caut caietul de psihologie îţi explic mai bine. dar momentan mi-e cam lenehappy

| CatGirl a răspuns:

Fraza aceasta inseamna: Persoana mea insumi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Constientul +subconstientul, si daca mai stie cineva de ele laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E primul "citat "pe care nu ştiu să îl traduc, darmite să îl comentez, oricum nu ştiu cât de logic sau realist este.

P. S. E o propoziţie de fapt nu o frază.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@nony lasa ca si mie,@begaldinio ai luat 3 la folosofie si te razbuni pe noi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In memoriam laughing

| iulica1 a răspuns:

Eul dezvaluie launtricul tau si de aceea e si memoria ta, astfel prin memorie descoperim trairi, sentimente, clipe petrecute in trecut, ce-ti desavirsesc uimitoare coplesire a sufletului!