| Girly97 a întrebat:

Companiile de mass-media de obicei "fură" postări la întâmplare de pe diferite grupuri de Facebook și le postează pe paginile lor fără permisiunea autorilor?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt multe care fac asa

| carevaescu a răspuns:

Da, dar nu numai ei. Daca autorul a autorizat repostarea (adica a făcut-o publica din setari), e ca si cum si-au dat acordul in prealabil.

| adorbanii a răspuns:

Da

| IPF a răspuns:

Drepturile de autor nu se aplică în folosirea știrilor.

| laksjdhfg a răspuns:

Da.
Iar Facebook sustine ca tot ce este postat pe Facebook este al lor si isi dau acordul pentru furt.
Altfel nu ar mai avea abonati.

| suntserios a răspuns (pentru laksjdhfg):

In realitate nu e deloc cum spui tu. ba chiar au sectiune de report pentru "If you believe this content violates your intellectual property rights, visit the Help Center to file a report."