| xAnonim007x a întrebat:

Confirmare Facebook.

Salut. Facebook mi-a spus ca trebuie
sa-mi confirm identitatea si au cerut poza
cu buletniul. Le-am dat, dar dupa 1 saptamana
nici acum nu au raspuns.
Si asa e mereu. Fac Facebook nou, la fel..probabil rapoarte
de la fraieri. Inteleg ca sunt milioane de conturi de
verificat, dar da-o dracu de treaba.Nici 10 ani nu astept.
Un prieten mi-a spus ca unui prieten al lui i-au raspuns dupa
6 luni.
Daca fac un cont nou, pun nr. de tel. Le pot trimite de la inceput,
asa eu o poza cu buletinul, sa NU MAI AM PROBLEME VREODATA?
Sa le trimit cand fac contul si sa ma pis pe rapoartele tuturor fraierilor
ca sunt date aiurea sa-mi inchida contul. Deci le pot trimite eu asa? Sa aiba acolo sa nu imi mai ceara si sa ma tina 100000 ani?

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu am mai auzit de asa ceva pana acum, poate sunt mesaje date de oameni pusi pe troll

| CuriousStuff a răspuns:

Habar n-am de unde tupeul sa ceara buletine, in locul tau nu le-as da nimic... Prefer sa renunt la Facebook decat sa le dau si buletinul, si asa isi iau toate informatiile despre mine, de la numar de telefon la locatiile mele. Sa le mai dau si datele de pe buletin asa pe moca ar fi prea mult. Fa-ti alt cont.
In plus nu stiu cat e de "autentica" miscarea asta, e posibil sa fie si o tentativa de hack... Nu e de joaca cu informatii cu caracter personal mai ales pe un site care stie totul despre tine.

In unele tari: precum Canada. Nici macar politia nu are voie sa-ti ceara buletinul pasaportul sau alte acte decat eventual permisul sau daca exista motive perfect intemeiate. Ce face Facebook in momentul de fata e ILEGAL acolo. Si nu e normal.

Ori, si mai bine, blurezi/acoperi orice data de pe buletin si lasi doar numele si poza. Poti sa il si modifici daca te pricepi putin in asa fel incat sa-ti pui alt nume pe buleti, nu au dreptul sa ceara un act oficial si nu au ce sa-ti faca daca le trimiti unul fals.

Oricum sunt oameni care au trimis pasaport scanat, cu nimic acoperit, care era exact similar cu datele de pe Facebook si Facebook a refuzat sa le redeschida contul.

| CuriousStuff a răspuns:

Ceva si mai interesant, ce trebuie facut, este, acum ca Facebook vrea numele noastre reale si sa le confirmam cu buletinul, sa raportam cateva persoane celebre ale caror nume nu este cunoscut. Exemplu Carlas Dreams sau Bansky. Sa vedem daca Facebook o sa-i oblige sa-si treaca numele real pe pagina si nickname-ul in paranteza...
Inca sunt socat sa aud ce pretentii are Facebook-ul...

| AlexDFY a răspuns:

Trebuie sa iti pui numele tau, sa para cat mai real macar, daca faci asta nu o sa se mai intample.