| Alin123y a întrebat:

Constiinta inseamna numai creierul? Sau e legat de tot adica sentimentele determinate de corp, creier etc?

2 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

O parte a creierului, de capacitate mai mica. Cea de capacitate mai mare e "serverul", subconstientul despre care nu stim cum functioneaza.
In privinta constiintei, senzatia foarte puternica pe care o avem tot timpul este ca percepem lumea exterioara si parti ale interiorului nostru continuu si instantaneu cu ajutorul simturilor (vaz, auz, simt tactil, gust).
In realitate, semnalele de la ochi se duc intii la procesare in subconstient, in timp ce constiinta are in fata ultimul "cadru vizual" de dinainte, pana cand dupa o fractiune de secunda i se livreaza cadrul prelucrat de subconstient, eventual cu o comanda de a reactiona (apare chipul vecinului pe care vrei sa-l saluti, un sarpe de care poate vrei sa fugi). Dar intotdeauna constiinta e in urma cu un cadru viziual (sau auditiv) si ei nu ii parvin direct informatiile de la simturi.
Asa ca depinde ce vrei sa consideri ca face parte din constiinta. Propriu-zis, e tot pachetul informational care ti se livreaza din subconstient. Aici pot intra informatii din exterior, sentimente, senzatii din interiorul corpului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai să nu facem copy paste.