| Mihai651 a întrebat:

Corpul uman devine mai usor la moarte? daca da, de ce?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un cadavru devine mai usor imediat dupa ce moare: scapa urina din vezica (este si o zicala: "s-a pisat mortul").
In continuare intra si in putrefactie si se si usuca. Dupa un timp indelungat raman doar osemintele, care se descompun cel mai lent).
In timpul acestui proces, tesuturile descompuse din corp scad greutatea cand se elibereaza.

| Superior a răspuns:

Datorita energiei electrice (sufletului) care iese din om atunci cand mori si poate fi observata prin intermediul camerei termoviziune.

| Caro34 a răspuns:

Pai, in corp intervin procese de deshidratare si automat corpul devine mai usor. Suntem 90% apa, daca se pierde suntem mai usori! Daca te intereseaza mai multe: http://adevarul.ro/......index.html Numai bine!

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Da, deoarece toti mușchii celui decedat nu mai sunt incordati si devin moi si usori.Sangele se transformă intr-un lichid transparent si greutatea acestuia devine mai scăzută.Se întâmplă si in spitale cand omul a fost declarat decedat, chiar sa se miste doar prin faptul ca i se dezincordeaza muschii corpului.

| cyupaku a răspuns:

In nici un cazdeoarece el se face lut, de aceea uneori este nevoie de multi barbati puternici sa care un cosciug dar in cele mai multe cazuri este mai greu

| anonim123453313 a răspuns:

Un om mort arata ca o papusa de portelan. Pur si simplu este perfect, fara imperfecțiuni. Pentru ca tot sangele din organism se transf in lichid.

| Holiday a răspuns (pentru anonim123453313):

"....sangele din organism se transf in lichid."

De parca inainte era altceva...