| devil2279 a întrebat:

Credeti ca da roade ceea ce scrie in aceasta carte de crestere in inaltime? http://www.inaltimeperfecta.com/
Multi spun ca au crescut minim 5 cm in vreo 5 saptamani. Dar nimeni nu spune despre ce e vorba in carte, daca e vorba despre exercitii de stretching, eu nu mai am ce sa mai inting, fac sport(lupte libere) de aproape 10 ani, am 17 ani si 10 luni, si 1.73 cm. si vreau sa mai cresc macar 5 cm. Credeti ca e posibil?
Tata are vreo 1.77 si mama 1.55 cred... nu stiu cat de mult conteaza asta pentru ca am vazut si pe unii mult mai mari decat parintii.
Deci, recomandati cartea? credeti ca va mai da roade la mine avand in vedere ca sunt deja elastic. :(

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Cresterea in inaltime este data cantitatea de hormon somatotrop in special. Ideea este ca acest hormon somatotrop este dezactivat de hormonii sexuali, astfel incat in jurul varstei de 17-20 de ani, cand hormonii sexuali incep sa isi faca de cap mai tare... mugurii oaselor se inchid.

Ar trebui sa mergi la doctor, sa faci niste radiografii la oase si sa vezi daca poti sa urmezi un tratament hormonal. Ar cam trebui sa te grabesti, daca se inchid mugurii... s-a cam inchis smecheria.

Nu trebuie luat hormonul fara aviz medical deoarece poate sa genereze cresteri inegale ale oaselor (unele oase sa fie cu mugurii inchisi, altele nu).

Pe scurt, la doctor. Arunca cartea.