| anonim_4396 a întrebat:

Cu câți bani pot trai pe luna în condițiile în care o sa ma mut singur intr-o garsoniera și o sa plătesc chirie?

2 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Depinde de mai multi factori (daca ai masina, cat platesti facturile, ce cumparaturi faci pe luna etc.).
Eu in anul 1 de facultate stateam singur in garsoniera in chirie (aprox. 120 de euro chiria) si plateam in medie pe facturi undeva la 100 de euro (iarna), 50 de euro vara. Pentru mancare + diferite cumparaturi + motorina la masina ma ajungeau undeva la 200-300 de euro.
Sper ca nu te deranjeaza daca am calculat in euro, eu asa imi fac socotelile. Orasul este Brasov daca are vreo releventa (aveam noroc ca am gasit o chirie foarte ieftina).
Dupa in anul 2 am stat intr'un apartament cu mai multi studenti si cheltuielile erau mai mici (pentru ca imparteam majoritatea lucrurilor si banii ajungeau practic doar pentru mancare).
Cand stai singur cam orice lucru din casa (hartie, sapun, matura etc.) trebuie sa le platesti tu, ceea ce este cam costisitor. Avantajul principal este ca ai liniste, esti singur, chemi pe cine vrei etc.
Poti sa iti mai gasesti un coleg de garsoniera si asa o sa te ajungi mai ieftin cu facturile + chiria.
Tu trebuie sa iti stabilesti bugetul si sa vezi cu cat poti trai pe luna. Insa de la o luna la alta, cheltuielile difera, intr'o luna platesti mai mult, in alta mai putin. Depinde ce intervine si ce cheltuieli apar happy
Succes!

| Bizon95 a răspuns:

Depinde de oras
Bucuresti, Cluj numai chiria e 200eu la o garsoniera minuscula