| Adyta_Ady_1975 a întrebat:

Cu ce diploma ies de pe turism si alimentatie(pe alimentatie)si la ce dau bacu? Si orele sunt acceleasi ca la alte profile normale sau numai ce e pe alimentatie

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

1. Tehnician in gastronomie, nivel 4 de pregatire---dupa absolvire iti poti gasi un job de muncitor in firme de catering, restaurante, patiserii-cofetarii sau in industria alimentara.
2.*Probe de evaluare a competentelor lingvistice si digitale
* Proba scrisa la limba romana
*Proba scrisa la matematica de nivel M2( nivelul M2 are un grad de dificultate mai redus decat matematica M1 care se studiaza in liceele din filiera teoretica, profilul real si specializarea mate-info!)
*Proba scrisa la alegere intre : Geografie, Logică si argumentare, Psihologie, Economie
3.In ciclul inferior al liceului, respectiv clasele a IX-a si a X-a, disciplinele si numarul de ore sunt identice pentru toate cele 3 profile din cadrul filierei tehnologice((servicii, tehnic, resurse naturale). In ciclul superior al liceului, respectiv clasele a XI-a si a XII-a, alaturi de discipline comune tuturor celor 3 profile tehnologice (romana,limba straina, matematica, fizica, geografie etc.)se introduc si alte dicipline, module si ore de practica specifice specializarii alese.