| PwFuLeTeLe a întrebat:

Cu ce se pot spala caloriferele din fonta?

3 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

Daca le speli s-ar putea sa se rupa straight face, incearca cu o carpa cu niste balsam ceva...

| cs92gda a răspuns:

"Pe vremea cand aveam si eu calorifere de fonta si eram bransat la sistemul centralizat de termoficare, le-am curatat folosind granule de soda caustica pentru desfundat chiuvete.Am turnat cam 2-3 pliculete in calorifer,apoi am turnat apa fiarta si le-am lasat peste noapte asa.A doua zi le-am spalat "la greu" cu apa curata, folosind pentru asta furtunul de la dus, pe care l-am legat la calorifer.Metoda a fost foarte eficienta, dar deosebit de murdara."
sursa: misiuneacasa.ro;
FUNDA?

| prisoncomro a răspuns:

Cu detergent lichid clasic diluat corespunzator si cu apa sub presiune.