| Oliwer123 a întrebat:

Cu ce sunt "tratate" toate "intrarile" dintr-un telefon ca au rezistenta aceea IP68?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Piesele se fac cu garnituri de plastic, iar etansarea se obtine cu multe feluri de adezie sau chiar si cu simpla vaselina.
Poti face un simplu experiment la sifonul de la chiuveta: daca nu-l surubezi complet, atunci va picura. Daca ungi filetul cu unsoare sau cu vaselina, atunci nu se va scurge apa, chiar daca nu-l strangi tare.

3 răspunsuri:
| AndreiMarin499 a răspuns:

Salut,În cazul în care doreşti să îţi cumperi un smartphone rezistent la apă ar fi bine ca înainte să te documentezi în legătură cu standardul pe care acesta îl are. Sunt diferenţe destul de mari între IP68, IP53 sau IP65/68. Este bine să cunoşti aceste informaţii şi în cazul în care ai deja un terminal care rezistă la apă într-o anumită măsură. Sunt telefoane şi dispozitive care pot fi luate sub duş, dar nu scunfundate la o adâncime de 1 metru în apă şi invers.

| Oliwer123 explică (pentru AndreiMarin499):

Standardul IP68 suporta scufundari de pana la 1.5m timp de 30 min, dar eu am intrebat altceva "cu ce sunt tratate mufele telefoanelor cu acest standard de rezista."

| Oliwer123 explică:

Buna asta laughing