Bula
| Bula a întrebat:

– Cu ce te ocupi, Bula?
– Am grija de creierele mici.
– Neurolog pediatru?
– Consilier de imagine...

Voi cu ce va ocupati?

Răspuns Câştigător
| kar1GaNNN a răspuns:

Deocamdată om de rând, dar vreau sa candidez de președinte, poate iese ceva. stii ce zic

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Scot demoni rai din electronice, sunt un fel de preot Android, daca doresti ma poti numi si asa

| Bula explică (pentru RAY):

Vrajitorul din Mol_OZ? laughing

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Clarrrrrrr tu vino cu orice lucru electronic in care a intrat draci si il exorcizez eu

| Bula explică (pentru RAY):

Zzzzz 80, 8086, 8087, 286, 386, 486, 586, PI, PII, PIII,... + armata lor
A dracului au fost de scumpe, iar acum nici la fiere vechi nu mai fac fata singuri. laughing
Nici macar de o bere nu mrimesc pe ele tongue

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Am un desktop care are 16 ani, sursa arsa, dar are draci batrani nu vad rostul sa mai fac ceva cu el

| Bula explică (pentru RAY):

Are inclus BIOS-ul intreruperile?
Majoritatea Mb-urilor pana la proc. PI si 586 au avut, acum se vand f. putine si sunt f. scumpe.
Exista programe care nici nu functioneaza fara acele intreruperi.
Recent am dat peste un asemenea caz, dar am reusit sa rezolv problema cu un "dracusor" vechi, de aproape 20 ani, inca perfect functional. happy

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Sursa e arsa ca a si mirosit si era fierbinte

| Bula explică (pentru RAY):

Ce sursa este AT sau ATX?

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Nu m-am uitat

| Bula explică (pentru RAY):

O sursa ATX se poate modifica usor intr-unul AT, cu mici modificari la mufe... happy

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Am hard sata asta e doar compatibil cu ide, naspa, exista ceva mufe nu ca sa pot pune hard sata?

| Bula explică (pentru RAY):

Pentru alimentare exista adaptoare, costa 2-3 lei.
Pentru date trebuie sa folosesti electronica adaptoare (pe PCI sau USB).

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Ai timp de vorbit?

| Bula explică (pentru RAY):

Scrie-mi in privat.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Pana primesti mesajul se face dimineata,deci sa isi explic,azi am avut un desktop cu probleme gen dupa ce boota windowsul ecranul se facea negru si pauza, oare de ce? am incercat de toate, m-am uitat in bios, am dat default la bios, prin uefi, de toate degeaba

| Bula explică (pentru RAY):

E posibil sa fie setat la o rezolutie pe care n-o suporta monitorul.
Incearca in Safe Mode (F8), eventual VGA Mode, iar daca merge, atunci schimba-i rezolutia la una cunoscuta de monitor (de obicei rezolutia 1024 cu 60Hz functioneaza cu oricare monitor).

Semnul cel mai clar in acest caz este ca Led-ul hard disk-ului palpaie in continuare si la ecranul negru, semn ca se incarca sistemul.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Am schimbat monitorul,degeaba,deci sa isi explic, bagam cd ul in el, se vedea ca se invartea sageata apoi ecran negru si pauza, windows 10, nu putem reseta biosul ca e in garantie, probabil hardul e de vina cine stie, da se incarca ca nu aparea fara semnal pc, nu puteam sta ore dupa el

| Bula explică (pentru RAY):

Daca nu reusesti sa intrii in Safe Mode, incearca si cu un live CD de Linux (Ubuntu sau Mint).
Iti va detecta placa video, mai ales daca la pornire alegi modul compatibil.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

In bios placa video era pe auto

| Bula explică (pentru RAY):

Daca-ti apare orice pe ecran dupa pornirea sistemului, atunci n-are nimic cu BIOS-ul.
Fa ce ti-am scris anterior (Safe Mode cu Windows sau modul compatibil cu Linux).

| CioroiStefan777 a răspuns:

La primul loc de munca. Cu o parte din cablurile care trebuie sa la duc in camera de comanda, conectari si tot ce tine de electricitate pe vapor.
Iar la al doilea loc de munca, par time. Munca de birou, ocazional deplasari.