| anonim_4396 a întrebat:

Cu o seara inainte de a ma duce la analize am baut mult vin, bere si doua cani mari de cafea. La analize mi-a iesit ca am hepatita b, se poate sa fie rezultatul fals pozitiv daca cu o seara inainte am baut alcool mult si cafea? In general nu consum bauturi alcoolice, ocazional decat.
Un raspuns va rog!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Si de ce nu intrebi si tu asta doctorul care si stie ce zice in loc de un forum unde-s cea mai mare parte doar neavizati?

| anonim1232198 a răspuns (pentru Adry05):

Mai astept cateva zile si o sa refac analizele

| Adry05 a răspuns (pentru anonim1232198):

Si mai bine

| Jigorugu a răspuns:

Pfffff, eu am avut acum 20 de ani hepatită tip A, în aceea perioadă există în
orașul meu o epidemie generală de hepatită, am luat virusul apoi am plecat în vacanță, vacanță în care am profitat de plăcerile adolescenței, băutură, fumat și discotecă, chestii care mi-au și declanșat starea de anemie/greață, următorul pas a fost să fiu internat la spital. Doctorul mi-a spus că virusul hepatitei are o perioadă de incubație de 2 sau 3 săptămâni, deci ai răspunsul la întrebare, dacă ai hepatită B, nu e de la ce ai consumat recent ci s-a format înainte, sau poate ai noroc să fi doar o eroare a testului și să fi sănătos.