| NicVal74 a întrebat:

Cu respect va salut am si eu o intrebare? ce parere aveti de configuratia asta?
Sistem Desktop PC ITGalaxy Prime Gamer, cu procesor AMD QUAD-Core FX-4320 4.0GHz Vishera, 8GB DDR3, 1TB HDD, Radeon RX 460 4GB GDDR5 m-ar interesa sa instalez windows 10! este ok? sistemul este luat de pe eMAG si nu are windowsul instalat ce trebuie facut? trebuie sa umblu prin bios sa fac alte setari? va multumesc!

2 răspunsuri:
| florinflorescu a răspuns:

Salut, sistemul e ok, dar procesorul nu e asa bun pe cat crezi, iti recomand un pc second cumparat pe componente, poti apela la un prieten sau specialist. procesoarele amd nu sunt asa bune la jocuri, dar un Intel xeon quadracore(=4procesoare) au memorie cache 12Mb, ceea ce este foarte mult, este la fel ca un Intel i5 generatia 5, daca intelegi ce iti spun, adica este foarte bun si mult mai ieftin. Placa video la fel e slaba pentru jocuri. Daca ei au dat numele la unitate ceva cu GAMING, asta nu inseamna ca e chiar asa buna pentru jocuri. Informeazate cu privire la componentele din calculator, ce fac si care sunt cele mai bune pentru ce iti doresti tu. daca iti iei unitatea asta poti pune si windows 10, si nu trebuie sa faci alte setari in bios. in bios te bagi doar daca stii ce faci, altfel poti sa iti strici pc-ul.

| NicVal74 explică (pentru florinflorescu):

Ok va multumesc pentru informatie