| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu ce hard suporta placa mea de baza, am un laptop HP g5000 si nu stiu ce hdd sa ii cumpar, sata 1 sau 2? dau funda

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Ai instalat programul pe care ti l-am dat? Nu are virusi. E gratis.
Eu il folosesc. Acolo iti spune ce SATA are HDD. Poti sa-l cumperi fara probleme, merge, dar trebuie sa fie de 2.5 inch (astea sunt dimensiunile pentru HDD de laptop).

2 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu conteaza ce SATA pui. Sunt compatibile intre ele. Diferentele intre SATA e viteza de transfer.
Daca vrei sa vezi, descarca asta gratis.
http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/SiSoftware-Sandra.shtml
Dupa instalare il deschizi, te duci pe
"Hardware" - dublu click Physical Disks"
si obtii toate informatiile.

| DmdDinuMarius a răspuns (pentru horia2012):

As vrea sa cumpar un hdd de 500 de gb dar sa aiba 7200 de rpm, nu stiu daca imi suporta placa de baza, ma gandesc sa nu il iau degeaba.

| horia2012 a răspuns (pentru DmdDinuMarius):

Ai instalat programul pe care ti l-am dat? Nu are virusi. E gratis.
Eu il folosesc. Acolo iti spune ce SATA are HDD. Poti sa-l cumperi fara probleme, merge, dar trebuie sa fie de 2.5 inch (astea sunt dimensiunile pentru HDD de laptop).