| mgy15 a întrebat:

Cum aflu daca o bijuterie e din aur! Pls raspuns urgent!

Răspuns Câştigător
| wings a răspuns:

O bagi in otet, o lasi cateva ore si dupa aia daca e la fel inseamna ca e de aur daca se decoloreaza inseamna ca nu e! Indicat este sa o duci la bijutier deoarece el iti poate spune sigur daca e aur sau nu.

16 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Se pileste bine si se pune pe el acid azotic daca e aur se inroseste; dar mai e o problema daca este placat bine numai la bijutier poti sa afli daca e sau nu aur, la fel si daca este de 8 sau 12 carate.

| mioara a răspuns:

Pui putin acid pe ea sau te duci la un bijutier.

| Psihoyounger a răspuns:

O duci la un expert. Nu expert TPU, ci expert in bijuterii.laughing

Bafta!

by Psihoyounger

| florar a răspuns:

Scufunda in otet, nu trebuie sa se schimbe culoarea; dar ar trebuie sa fie marcata.

| camy_1834 a răspuns:

Poi m`ai simplu ar fi sa te duci cu ea la un bijutier. el iti va spune clar daca este sau nu de aur.
si o alta solutie asa cum ti-au mai spus si ceilalti. o bagi in otet si daca se decoloreaza inseamna ca nu e de aur
pa-pa
voteaza`mi raspunsul folositor daca vrei.mzhappy

| marsy a răspuns:

Uite-te daca are proba tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

arunc-o pe geam! stai 5 minute si mergi sa o cauti! lasind gluma, ai otet in casa? pune intr-un pahar 50 ml de otet introdu piesa respectiva in pahar si asteapta! sau cu h2so4!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O duci la bijutier. O sa-ti spuna daca e din aur si chiar si gramajul acesteia pentru o suma infirma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La bijutier! esti cel mai sigur! succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la o bijuterie si asa poti sa afli...happy

| Angellina a răspuns:

Uite-te dupa stantza.

sau bag-o in otet.

Alte răspunsuri
| ioana_1851 a răspuns:

Pur si simplu mergi la o bijuterie.

| marakarina a răspuns:

Du-l la verificat la o bijuterie E cel mai sigur

Alte răspunsuri