| Doarunaltutilizator a întrebat:

Cum ai putea sa iti schimbi numele de familie și\sau prenumele?

Răspuns Câştigător
| SynapseNinja a răspuns:

Știu că se poate schimba doar în 2 condiții: 1. dacă numele tău sună obscen și 2. ești cunoscut sau apar publicații cu tine sub alt nume (spre exemplu, la ziar). Dacă te incluzi în condiția 2 faci așa:
1. Faci un dosar cu toate acele dovezi
2. Trebuie să faci o cerere la evidența populației din județul în care te afli, iar acolo în maxim 10 zile o comisie analizează cererea și dacă îți acceptă cererea aștepți sa se publice în monitorul oficial
3. Odată cu publicarea în monitorul oficial trebuie să îți scoți alt certificat de naștere cu noul nume din localitatea în care ți l-ai scos și pe primul
4. Odată cu noul certificat scos te duci la Evidența populației sau unde trebuie, împreună cu certificatul cel nou de naștere și cu celelalte acte și, bum, gata.
Iar dacă te incluzi în condiția 1, nu mai respecti etapa 1, dar în rest da.

| Doarunaltutilizator explică (pentru SynapseNinja):

Si daca numele meu de familie e Maria? pot sa-l schimb pentru ca e un nume de femeie daca eu sunt baiat?

| SynapseNinja a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Conform articolului trimis de Salontanul, da. Îți mai poți schimba numele dacă e specific sexului opus.

| Doarunaltutilizator explică (pentru SynapseNinja):

Multumesc.

| SynapseNinja a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Cu plăcere. Și eu mersi

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai aici toate raspunsurile: http://spcepcv.ro/schimbarea-numelui-de-familie-si-a-prenumelui/