| anonim_4396 a întrebat:

Cum ajung DEFINITIV in America? Adica sunt multe persoane care pur si simplu s-au mutat acolo.Daca sa zicem ca faci rost de viza temporara, pe o anumită perioada de timp, si găsești loc de munca acolo, poți sa rămâi. Explicati-mi exact ce trebuie sa faci ca sa te stabilesti acolo definitiv.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Viza temporara este in scop turistic si nu ai voie sa muncesti pe teritoriul SUA cu astfel de viza.

trebuie sa obtii vize speciale sa poti lucra acolo sau viza de emigrat care sa iti permita mutatul definitiv acolo.

| JackR a răspuns:

Este complicat si administratia curenta (cu Trump presedinte) face lucrurile si mai complicate. In esenta, sunt cateva "metode":
- asa cum a sugerat Leovine107, casatoria cu un cetatean american.
- calitati profesionale de exceptie, de preferat intr-o industrie de varf, cu studii superioare in respectivul domeniu (nu conta ca ai sa reusesti, daca lucrezi ca ospatar, barman sau menajera). In afara de asta, angajatorul american trebuie sa fie de acord si sa declare ca esti o persoana indispensabila afacerii lui.
- o investitie de cel putin 1 milion de dolari, intr-o afacere inregistrata in S.U.A., care sa creeze cel putin 10 locuri de munca pentru personal calificat.

Daca una dintre aceste conditii este indeplinita, intri in lungul proces de verificari si supra-verificari, in vederea obtinerii Green Card-ului (permis de munca si rezidenta permanenta in S.U.A.).

Detalii si formularistica, aici:
https://www.uscis.gov/greencard/eligibility-categories

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa te insori cu o americanca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau cu un american daca esti fata

| sertech a răspuns:

Sunt cateva posibilitati sa ajungi defenitiv in SUA :
1. Casatorie cu un cetatean a USA (aici trebuie sa treci cateva etape : verificarea veridicitatii relatiilor; testarea limbii si cunostintilor despre istoria tarii; dupa 5 ani obtii permis de sedere in SUA; dupa 7 ani obtii greencard; dupa 10 ani obtii cetatenia)
2. Semnarea unui contract de munca cu un angajator din SUA ( pentru aceasta ai nevoie de studii superioare de specialitate; pentru obtinerea permisiunii de sedere permamenta in SUA contractul trebuie sa fie minim 5 ani)
3. Cerere azilului ( aici trebuie sa te incluzi in criterii [politic; pericol personal; etc])
4. Daca ai rude in SUA prin invitatie ai dreptul sa te afli pe teritoriul SUA
5. Loteria anuala GreenCard
*6. Daca iai viza turistica si ramii acolo ca imigrant ilegal, ai nevoie sa lucrezi pe negru timp de 5 ani, dupa aceasta perioada ai nevoie sa dovedesti ca nu te-ai confrutat cu legea si unde ai lucrat si unde ai trait. Dupa aceasta achiti amenda pentru sederea ilegala si completezi formularul pentru greencard.

Dar dupa ajungerea la puterea a presedintelui Donald T. sa nu uiti ca el a modificat multe legi ce tine de imigrarea in tara. Oficiul de Imigratie isi asuma dreptul de a te verifica toate din toate punctele de vedere: fiscal, apartenenta politica, sociala, retelele de socializare, apelurile si sms-urile.

Iti urez succes!