| Loriss a întrebat:

Cum as putea sa fac o toba care sa rasune tare pentru anul nou dintr-o janta de bicicleta?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu e suficienta o janta simpla, ai nevoie de roata completa cu spite sau chiar de bicicleta intreaga.
Daca folosesti bicicleta intreaga, atunci se poate rezolva cel mai usor:
Ai nevoie de o cutie metalica cat de mare, cum ar fi o cutie de conserva mare poate chiar un butoi din tabla, deschis (fara capac) intr-un capat.
Se sudeaza de fundul cutiei (in exterior) un "brat" percutor de 20-30 cm lungime, din sarma sau tabla de arc.
Cutia metalica se prinde de cadrul bicicletei, astfel ca "brat"-ul percutor sa intre putin intre spitele rotii, sa se agate de ele.
La rotirea rotii, spitele vor percuta bratul, producand in cutie un sunet tare, paraitor, in functie de turatie.

| Anyo1988 a răspuns:

Din cate imi dau eu seaba Dn. Bula aici de fata cam are chiar fe misto si nu poate face de parintii lui asa ca se ia de altii, in fine no offence, parerea mea este ca, cu o janta de bicicleta ai slabe sanse, iti trebuie ceva gen tub, de preferabil metalic si oamenii inainte foloseau piele de animal dar noi nu mai suntem pe vremea bunicilor deci cred ca ai putea folosii un ciolofan mai gros sau daca nu ai ceva mai grosut poti pune ceva ciolofan, pus in 2 sau nu stiu ca sa rezite, ca tub cred ca ai putea cumpara o teava de groasa dar sa nu fie prea lunga undeva la 20 cm, la un capat legi ciolofanul si il intinzi bine de tot insa nu pana se rupe happy apoi iei un bat, si o bucata de carpa, pui carpa in 2 sau 4, si o legi la un capat al batului, e foarte probabil sa ai nevoie de ajutor, dar succes