| IonutPetre12 a întrebat:

Cum cumpar de pe olx? Am 17 ani si sunt putin cam anxios..Am gasit o carte foarte rara si nu stiu cum sa vorbesc cu femeia, sa o trimita prin curier..Cum se face transferul prin posta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Alexuţ02 a răspuns:

Pasul unu, suni, cu asta vede ca esti de incredere si chiar iti doresti.
Pasul doi, vezi cum vorbesti, un ton calm, ii dai buna ziua la femeie ii spui ca ai vazut ca are un anunt pe olx cu o carte
Iar pasul numarul trei, stabiliti termenii, adica femeia iti cere :
Numele, adresa, livrare cu verificare / fara verificare, tu ii spui toate astea iar ea merge la o anume firma de curierat, le da toate datele astea si coletul iti vine acasa, tu platind acea taxa de 15 lei sau nu stiu cat e transportul, eu am platit undeva pe la 30 lei parca la Fan courier acum un an.

Daca ti se pare complicat si simti ca nu poti vorbi cum trebuie, lasa-i un mesaj si vorbiti acolo, ii lasi datele / adresa, etc.

Ori ai varianta trei, pune-ti tatal sau mama sa sune

| IonutPetre12 explică (pentru Alexuţ02):

Daca cumpar livrare cu verificare si nu e tot, ce fac?

| Alexuţ02 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Livrarea cu verificare îți permite să deschizi să te uiți dacă e cartea acolo, nu cred că ți-ar da țeapă pentru o carte dar mai bine fii prudent.
Dacă nu e ok, ii spui la băiat uite eu nu am comandat asta și îi arăți pozele de pe olx

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Chiar dacă te costă un pic mai mult transportul (acesta este întotdeauna suportat de cumpărător), cere serviciul "livrare cu verificare". Numai în felul acesta se poate deschide coletul în fața ta, și să îl refuzi fără probleme dacă în el se găsește altă carte sau alt obiect.