| Xaya a întrebat:

Cum este cu intrarea la liceu? Unii zic ca cei care pun liceul X prima optiune au prioritate, altii zic ca asta nu conteaza ci media cu care intri, ca nu este important ce liceu pui primul...

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai media minima pentru primul liceu? Da? Intri. Nu? Se incearca la urmatorul. Ai media minima pentru al doilea liceu? Da? Intri. Nu? Se incearca la urmatorul. Ai media minima pentru al n-lea liceu? Da? Intri. Nu? Se incearca urmatorul.

| Xaya explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca anul asta vor scadea mediile de intrare. Cica se intra in functie de ierarhie. De ex liceul X accepta elevi de pe locul 4700 pana la 4900.

| alex15ccc a răspuns:

In primul rand, daca tu ai un liceu preferat acesta trebuie pus primul, incepand cu specializarea preferata, apoi restul specializarilor liceului (deoarece este mai usor sa te transferi in cadrul acelusi liceu) apoi restul liceelor mai slabe, incepand cu cel mai bun la cel mai prost.
succes!

p.s. daca, de ex. tu ai media 9.50, iar lieul preferat are media cea mai mica de anul trecut 9.60 pe tine nu te afecteaza cu nimic.

| Ch0co a răspuns:

Media este importanta si locul pe care te afli in ierarhie. Daca 100 de elevi cu media mai mare ca a ta liceul pe care il vrei tu, o sa ii repartizeze mai intai pe elevii aceia in functie de medie, si daca mai raman locuri, poti sa intri si tu, daca nu, nu.

Răspuns utilizator avertizat
| StefaniaGeorgiana4 a răspuns:

Ba da, prima optiune conteaza.
De exemplu
Tu pui filogie la liceul X. Si sa zicem ca alti 29 de copii cu media mai mare ca a ta au pus aceeasi optiune, tu esti ultimul intrat. Dar daca altcineva cu o medie mai mare ca a ta pune filologie, tu clar vei intra la urmatoarea optiune(daca nu mai sunt locuri la liceul respectiv) pe care ai pus-o si tot asa.