| tiza1 a întrebat:

Cum facem diferenta intre alcool metilic si cel etilic?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Orice, numai sa nu incerci sa faci diferenta bind din amindoua. Daca etilicul e OK, e alcoolul folosit la bauturile spirtoase, nu la fel e si metilicul, care e otravitor.
Ideea e ca nu prea poti face diferenta in afara unui laborator. Ele seamana intre ele la toate capitolele, asa ca, daca ai alcool acasa si nu stii de care e, nu da cu presupusul!

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Metanolul este toxic orice ai face, etanolul este doar inflamabil. Bine, mori de la ambele daca le inghiti in cantitati mari. Metanolul contine metan. Alcoolul etilic este spirtul.

| mihai69 a răspuns:

Alcoolul metilic NU conține metan, doar un radical cu un singur atom de Carbon (CH5OH); etanolul are doi atomi de C - C2H5OH.
Cel mai simplu îi deosebești după punctul de fierbere: la metanol este de 65 °C, iar la etanol de 78, 37 °C.
Nici mirosul nu e identic, dar nu e recomandabil să le recunoști astfel, mai ales dacă nu ai habar ce și cum.

| Clorox a răspuns:

Cui ii pasa? De la ambele mori happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alcoolul etilic este spirtul
Alcoolul metilic se folosește ca solvent pentru grăsimi, lacuri, vopsele, la fabricarea formaldehidei, a unor coloranți