| Bambi69 a întrebat:

Cum functioneaza artificiile?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Simplu, aprinzi fitilul si fugi
funda? big grin

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt mici explozii controlate prin construcție a prafului de pușcă amestecat cu substanțe care prin aprindere vor colora flacăra exploziilor.

| relian a răspuns:

La fel ca si motoarele de racheta, adica se imping singure, nu folosesc aerul atmosferei pentru deplasare, asa cum fac avioanele de exemplu.

| shidance a răspuns:

Simplu! Praf de pusca se pune in straturi depinde de cat de mare este, in forma de bila, un fitil introdus in mijlocul bilei, in momentul in care fitilul praful de pusca ia foc praful este presat bila explodeaza iar cand explodeaza pulberea se aprinde in aer in diferite forme depinde de cum este pulberea pusa pe bila ea poate sa aiba diferite forme si culori cand explodeaza