| llleo a întrebat:

Cum mi-aș putea face vocea mai fluentă să zic așa? Atunci când vorbesc trebuie să mă forțez puțin ca să spun ceva. Cum s-o reglez? laughing Să fie mai puternică, mai sonoră fără s-o forțez prea tare.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vocea si vorbirea iti poti imbunatati DOAR prin exersare multa, controlata.
Iti inregistrezi vocea, dupa care asculti inapoi. Repeti pana ce se va auzi bine, memorezi cum ai vorbit, dupa care tinzi sa vorbesti tot timpul asa cum ai vorbit la inregistrare, cand te-ai auzit bine. Periodic revii cu inregistrare, sa observi cat mai ai de corectat in stilul de vorbire.

Sa nu te sperie ca, inregistrarea o vei auzi altfel, cu alta tonalitate decat cum te auzi de obicei!
Sunetele se propaga diferit prin aer si prin oasele tale.

Asemanator iti poti corecta si miscarile, gesticulatia, stand in fata unei oglinzi mari.

Succes!
winking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doar antrenament.
Exerciții specifice îți poate recomanda un logoped.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot să îți spun că am avut aceeași problemă și o mai am uneori. Atunci când vorbeam ba vorbeam prea încet, ba prea răgușit, alte ori mi se părea că mă forțez prea tare și vorbesc de parcă aș țipa. De lucrurile astea am început să fiu conștient prin clasa a 9-a, înainte nebăgând în seamă aspecte din astea. Cu timpul mi-am dat seama că la mine, cel puțin, chestiile astea porneau de la minte, adică starea pe care o aveam mă influența foarte mult. Iar eu, ca băiat mai inhibat, ca să zic așa, eram mai tot timpul agitat și speriat, gândindu-mă la cum mă voi prezenta în fața celorlalți. Pe atunci mă și îndrăgostisem și când trecea ea pe lângă mine îmi pierdeam glasul aproape de tot laughing Dar, cu trecerea timpului, am învățat să mă controlez și mi-am dat seama că nu îmi plăcea imaginea oamenilor care nu sunt stăpâni pe ei, imagine care îmi aparținea și mie. Așa am început să mă schimb treptat, natural, nu forțat, gândindu-mă că nu mai vreau să fiu așa emotiv. Și așa mi s-a schimbat și vocea, ajungând la o tonalitate care să îmi placă, lucru care mi se pare foarte important. Acum sunt clasa a 11-a, nu mai vorbesc prea încet, mai tare vorbesc doar când vreau lucrul ăsta și răgușit sunt doar când am emoții (mai am de lucrat puțin aici). În rest nu am încercat niciodată să mă înregistrez ca să-mi ascult vocea, ca mai apoi să încerc să o reglez după cum o aud. Mi se pare o prostie. Cumva te auzi pe tine, iar altcumva se aude vocea din difuzorul telefonului. În plus, ar fi un lucru forțat care doar te agită. Întotdeauna lucrurile naturale au avut cele mai bune efecte. Așa că poate la tine e asemănător cu ce a fost la mine și trebuie să te schimbi puțin, în sens pozitiv.

Altă variantă posibilă ar putea fi să ai ceva mușchi ai gâtului prea încordați, dar asta doar dacă te chinui în ultimul hal să vorbești și nu poți. Un prieten îmi povestea că a mers într-o tabără de muzică și acolo era un băiat care vorbea așa de răgușit de zici că era o fată răgușită mai degrabă. Și că acolo, un profesor de muzică sau de canto, nu mai țin minte sigur, i-a pus degetele în două puncte de pe gât și a tras cumva apăsând. Apoi băiatul acela a început imediat să aibă o voce groasă și frumoasă. Profesorul acela le-a explicat atunci chestia cu mușchii prea încordați. În cazul ăsta, cred că ar trebui discutat cu ceva doctor. Poate te sperii puțin cu chestia asta, dar nu am de gând lucrul ăsta laughing Ți-am zis întâmplarea asta doar cu caracter informativ.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe atunci mă și îndrăgostisem și când trecea ea pe lângă mine îmi pierdeam glasul aproape de tot.
Exact așa pățeam și eu.