| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot configura ssd-ul pe pc, vreau sa pun windows7 pe el si am inteles ca trebuie facute cateva setari, ma puteti ajuta?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

SSD nu este CD, nici DVD!
SSD (pur electronic) este un inlocuitor al Hard Diskului (electromecanic), dar este mai rapid si se monteaza/instaleaza ca atare.

Bula
| Bula a răspuns:

Scoti hard disk-ul actual din PC, dupa care montezi in locul lui SSD-ul.
Cand sistemul l-a detectat, poti instala pe el windows-ul, ca si pe un hard disk.
Daca te pricepi, poti clona hard disk-ul pe SSD, iar configuratia va fi neschimbata, doar viteza de citire-scriere va fi mai mare. Acesta se va observa cel mai bine la pornirea sistemului si incaraea windowsului.

| mihai69 a răspuns:

Nu faci nimic deosebit de o instalare obișnuită: pui SSD-ul în calculator / laptop, și instalezi de pe CD / DVD / stick USB boot-abil.

| lonewulf a răspuns:

Cauta niste programe de clonare. In principiu instalezi pe SSD la fel ca si pe HDD, nici o diferenta. Cel putin la mine asa am facut. Ar fi bine sa scoti hard-urile inainte, fiindca are prost-ul obicei sa scrie MBR-ul pe hard-uri si nu pe SSD. Vinzi un hard si te trezesti ca nu iti mai boot-eaza dupa. Am patit-o. Deci singura setare ar fi: baga Windows-ul pe SSD, dupa ce deconectezi toate hard-urile. Spor!

| TufanelTufis a răspuns:

Reinstalezi windows-ul
(de data asta pe ssd)

| TufanelTufis a răspuns (pentru TufanelTufis):

Daca vrei te ajut eu cu instalarea
si toate cele necesare