| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa fac radio daca am internet de la Cliknet (Romtelecom)Am ip dinamic.Pot sa fac server de metin2 sau counter strike 1.6.

7 răspunsuri:
| Lumine a răspuns:

Buna!
Nu poti sa faci un server, dar poti sa-i suni si sa le ceri un ip static.Vei plati mai mult dar vei putea tine servere, sau poti plati un host.

Succes!

| CristianoCR7 a răspuns (pentru Lumine):

Mey am ip dinamic nu trebuie asa?

| monstrulet a răspuns:

E nasol sa tii din astea cu ip dinamic.
Eu am avut server cs asa. Daca dai restart la modem(sau se ia curentul) o sa se schimbe ip. Si n-o sa mai mearga serverul adaugat la favorite de jucatori(trebuie sa le dai ip nou).
Poti folosi un dns ca sa nu mai folosesti ip, gen cs16.zapto.org (dar tot n-o sa ramana la favorite daca se schimba ip).
Pentru metin(din cate am auzit) ai nevoie neaparat de ip static...
Iar radio cred ca ar merge, dar uploadul clicknet e mic, deci n-o sa mearga sa conecteze multa lume(valabil si pentru metin si cs).
Daca ai o conexiune stabila(adica nu pica netu singur aiurea), ai putea sa cumperi un ups, ca sa nu se opreasca modemul cand pica curentul, deci sa nu-si mai schimbe ip singur.

| CristianoCR7 a răspuns (pentru monstrulet):

Nu merge sa fac radio.Am incercat de 10 ori cu SAM Broadcater eu vreau un radio de 15-20 persoane

| monstrulet a răspuns (pentru CristianoCR7):

Trebuie sa deschizi portul pe care faci broadcast. Chestia asta o faci din interfata web a modemului.

| Danutz-ionutz_Dan_1993 a răspuns:

Hai ca iti vand eu un server radio ieftin si foarte bunwinking id meu yahoo gallaxyhostr

| HighVoltageX a răspuns:

Salut amice ca sa poti sa detii un server intai trebuie sa suni la cei de la romtelecom sa-i zici ca vrei ip static coasta 5 lei itit vine in plata de la factura dupa care trebuie sa urmezi tutorialu de aici ca sa-ti mearga cu ip static alt fel nu merge http://youtu.be/xZw3bVKPMoM