| UnNumeScurt a întrebat:

Cum pot sa reclam pe cineva care imi pica netul? E un copil de vreo 13-14 ani. Ce ar trebui sa fac ca sa primeasca amenda? Sau ce ar putea sa pateasca? Se poate face online o reclamatie, sau trebuie musai sa merg la politie in realitate? Si ce dovezi ar trebui sa am? Dau funda. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In acest caz filmeaza-l, sa ai dovada, dupa care fa reclamatie la firma furnizoare de internet. Ei vor putea sa-i blocheze "activitatea", sa-l someze oficial, dupa care sa faca si demersurile legale.

Pe de alta parte, daca-ti schimbi IP-ul, atunci ii va fi greu sa te "gaseasca", singurul mod de a te gasi din nou fiind sa fi lasat o "urma" (virus /malware) care sa-i raspunda la activare. O scanare a calculatorului tau sau reinstalarea sistemului de operare rezolva de asemenea problema.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul sub 14 ani nu raspunde penal si nici contraventional.
Daca este vinovat de caderea internetului si ai dovezi in acest sens poti vorbi cu parintii lui, pentru a-l determina sa nu mai faca prostii.

Bula
| Bula a răspuns:

Faci o sesizare simpla la furnizorul tau de internet, indicand perioadele orare cand pica net-ul.
Ei vor face verificarile necesare din centru si vor afla daca umbla cineva la linie sau pur si simplu cade conexiunea in regiunea voastra din ceva motiv tehnic.

| UnNumeScurt explică (pentru Bula):

Pai am primit flood de la un copil. Si s-a laudat cu asta. Gen, imi pica netul, mi-l pornea, ma intreba daca mai vreau, dupa tot asa. Pot sa filmez, si pot sa il fac sa recunoasca, o sa recunoasca doar ca sa se laude, deci... am dovezi

| Bula a răspuns (pentru UnNumeScurt):

In acest caz filmeaza-l, sa ai dovada, dupa care fa reclamatie la firma furnizoare de internet. Ei vor putea sa-i blocheze "activitatea", sa-l someze oficial, dupa care sa faca si demersurile legale.

Pe de alta parte, daca-ti schimbi IP-ul, atunci ii va fi greu sa te "gaseasca", singurul mod de a te gasi din nou fiind sa fi lasat o "urma" (virus /malware) care sa-i raspunda la activare. O scanare a calculatorului tau sau reinstalarea sistemului de operare rezolva de asemenea problema.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ce dovezi ai in primul rand? Ca asa pot spune si eu ca azi mi-a picat netul din cauza ta... Ai loguri ca a facut un atac ddos sau ceva de genul asupra ta? Sau e doar o presupunere a ta din cauza ca iti merge netul aiurea?

| LPCTSTR a răspuns:

Contacteaza furnizorul.
In localitatea mea, netul cade de cateva ori pe luna sad

| DaniTDCI a răspuns:

Reclamatie online pentru ce? de ce dovezi dispui? ai fost atacat de catre un hacker? contactezi managerul de la care detii internetul si ii explici ce se intampla