| pierduta a întrebat:

Cum poti sa rezolvi problema "blue screen"-ului? Mi se blocheaza calculatorul din ora in ora si imi da automat restart. Pe urma imi vine cu "windows has recovered from an unexpected shutdown". Ce e de facut, exclusand varianta reinstalarii windowsului, intrucut acesta recent a fost instalat?

3 răspunsuri:
| ALEX2402 a răspuns:

Cal mai sigur il duci la un sevice de calculatoare si o sa te coste cam 50 de lei, decat sa te bagi in chestii care nu le cunosti

| ZendyTeam a răspuns:

Pai "blue screen" da de obicei din urmatoarele motive:

1.) Drivere instalate incorect / incompatibile;
2.) Hdd stricat, lovit, verifica "jumperul";
3.) Sistemul de operare prost instalat / era cd-ul / dvd-ul, zgariat;
4.) Virus, mai putin probabil aceasta varianta.
5.) Ai pus politici de securitate prea multe, am patit asta personal, nu ma laud ca la inceput a fost esec total big grin;
6.) Se incalzeste procesorul, nu raceste destul de bine coolerul;
7.) Si multe altele;

Stima Zendy, sper ca am fost de folos.winking

P.S.
Prima ar fi - Sa repari sistemul de perare;
A doua ar fi - Sa restaurezi cu sistem restore;
A treia dar nu si ultima varianta prin care poti rezolva este - Reinstalare de Sistem.

| Ricuta a răspuns:

Hmm... verifica driverele.