| anonim_4396 a întrebat:

Cum recunosti un ATM  dotat cu dispozitive de skimming si furt de date? Ma tem de ele, dar nu stiu cum sa le recunosc.

3 răspunsuri:
| adi a răspuns:

Daca e infectat sistemul de operare nu il poti recunoaste. In Rusia s-au descoperit astfel de bancomate.

| Irina a răspuns:

Din pacate nu exista fire in afara sau lucruri de genul asta. caseta in care introduci cardul poate avea o "fatada falsa" deci poti trage usor de ea. cele false se dezlipesc imediat, cele care sunt din dotarea atm-ului sunt incorporate. La fel. mai exista o tastatura falsa care se dezlipeste imediat. De asemenea, cand tastezi codul pin tine mana cealalta intinsa deasupra. exista camere care se pun exact deasupra si se vad exact numerele tastate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Cred că știi cum arată un A. T. M. în mod evident.
Tot ce apare în plus la el: un fir de sârmă, un cablu ieșit în evidență, un mini-dispozitiv așezat strategic peste/sub tastatură, etc.
Este de datoria ta să te uiți întâi la bancomat și apoi să te asiguri că este în regulă și poți efectua operațiuni bancare.
În cazul depistării unor anomalii ale bancomatului anunți lucrătorii băncii și poliția.
Pa, pa.