| Nuaial a întrebat:

Cum reusesc sa cante aia la clarinet sau saxofon orice melodie? O canta pe note sau cum? As fi vrut sa iau si eu lectii insa costa 100 lei sedinta, poate invat online

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Normal ca pe note, orice intrument ai trebuie sa inveti notele indiferent ca este pian chitară orgă saxofon sau clarinet, fara sa faci curs cu un profesor autorizat de muzica nu vei sti sa cînti, si ca sa inveti la un instrument o faci de mic de la 4 sau 5 ani ca la 25 de ani deja sa ai formatia ta cu care sa faci bani la nunti botezuri, asa daca acum vrei sa inveti nu vei face nimic, bani aruncati.

| Brizbriz a răspuns:

Tehnica muzicala e cu note
insa au existat unii, care au avut asa de mare talent, ca nu au auzit de note, dar erau EXTREM de buni

tin minte nustiuce taraf, l-a rupt pe George Enescu, pentru ca a repetat, aproape perfect, o bucata muzicala care abia atunci a auzit-o pentru prima oara