Întrebare recomandată | andreigustaviol a întrebat:

Cum sa invat mai rapid?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Logic,asa am bagat asa limba straina invatata, e aiurea ca nu ce te informa cand inveti o limba repeti ca papaglul, faza cu invatatul pe sesiuni plus autotestarea sau a fi dovedite cele mai eficiente metode, vorbesc de studii stiintifice, nu asculti muzica, nu manci, esti concentrat 100% pe ceea ce inveti apoi te autotestezi singur
uite un joc de testare online http://www.cram.com/

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu cred ca e important e cum se poate sa retinem mai mult nu sa invatam mai mult,zi-mi la ce materie vrei sa inveti? daca vorbim de biologie,chimie, fizica asta era bine sa fi din placere, curiozitate, asta inseamna stiinta, matematica ceva exact, istoria multe de aflat

| andreigustaviol explică (pentru RAY):

La geografie.

| RAY a răspuns (pentru andreigustaviol):

Creierul uman memoreaza mult mai usor daca invata in sesiuni plus daca vede un documentar, vezi de acele lecti pe Youtube asa vei invata mai usor

| andreigustaviol explică (pentru RAY):

Okay, o sa incep de azi sa ma uit pe reprize la unele informatii, mersi frumos.

| RAY a răspuns (pentru andreigustaviol):

Inveti 15 minute stai 30 de minute iar 15 minute minute tot asa si nu sta si repeta ca un papagal cauta pe net vezi video, geografia e frumoasa e bine sa o cunosti

| andreigustaviol explică (pentru RAY):

Nu am gasit nimic pe Youtube din ceea ce am eu. Citesc din caiet gen am vreo 10 pagini, citesc de 2-3 ori si dupa iau pauza 10 min si tot asa macar o ora?

| RAY a răspuns (pentru andreigustaviol):

Fi serios cum sa citesti 10 pagini da ce esti robot, citesti o pagina maxim timp de 20 de minute in 2, 3 sesiuni, nu poti retine 10 pagini nu esti einstein

| andreigustaviol explică (pentru RAY):

Corect, deci citesc o pagina in 20 de minute 2, 3 ori si dupa celelalte asa macar o ora, mersiiii

| andreigustaviol explică (pentru RAY):

Multumesc mult de ajuta inca odata, seara faina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Si mai invata o ciuma daca face pauza de 30 de min.
e cu mult mai eficient daca invata 30-50 min si 3-5 min pauza.

| RAY a răspuns (pentru andreigustaviol):

Logic,asa am bagat asa limba straina invatata, e aiurea ca nu ce te informa cand inveti o limba repeti ca papaglul, faza cu invatatul pe sesiuni plus autotestarea sau a fi dovedite cele mai eficiente metode, vorbesc de studii stiintifice, nu asculti muzica, nu manci, esti concentrat 100% pe ceea ce inveti apoi te autotestezi singur
uite un joc de testare online http://www.cram.com/

| RAY a răspuns:

Nu ai voie sa ceri fundita pe TPU sa stii

| Chernobyl a răspuns (pentru RAY):

Ok mersi ca mi-ai zis

| Violleta2022 a răspuns:

Eliminand din camera unde inveti a tot ceea ce posibil te-ar putea distrage de la invatat ca: telefonul, televizorul, tableta, PC-ul sau laptopoul, orice joc electronic, radioul, cainele, pisica, mancarea.
Acum, nu ai nevoie decat de un scaun, 1 masa si cartea cu caietul...si spor la invatat!

| andreigustaviol explică (pentru Violleta2022):

Am sa incerc asta la romana, ca trebuie sa retin multi poeti. Mersi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreigustaviol):

Ideal este sa faci asta la toate obiectele, ca sa devina obisnuinta si sa inveti cu usurinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.duolingo.ro

| IIIshaneIII a răspuns:

Te duci un bucatarie bagi benderul in priza pui gartea in bender, ai grija sa ieasa o compozitie similara cu iaurtul, pui sare dupa bunul plac, servesti iar maine cand te trezesti stii toata materia

| cyupaku a răspuns:

Citind de mai multe ori

| Chernobyl a răspuns:

Cel mai bine e sa inveti seara la culcare, aia nu inseamna ca stai inainte pe calculator s-au pe telefon.Cand te apuci de invatat nu te opresti si te uiti la Televizor.
In timp ce inveti, poti manca in mod limitat ciocolata amaruie sau iaurt ( iti improspateaza mintea ) pe YouTube cauta muzica clasica relaxanta in timp ce inveti nu Muzica Rock s-au Hip Hop.
In timp ce inveti nu trebuie sa stai in aceeasi camera asa ca du-te in alta camera cand inveti. Cand profesorul preda la scoala fi atent l-a ce spune, nu te juca cu alti copii care nu au chef sa asculte profesorul. Sa te verifici ca ai invatat lectia scrie lectia pe o foaie fara sa te uiti in caiet s-au in manual, poti povesti lectia cuiva, poti sa te inregistezi spunand lectia din caiet si dpua sa te asculti.
Si cel mai important dupa ce ai invatat lectia nu sta pe calculator, telefon s-au sa te uiti la Televizor.
Spor la invatat!

| andreigustaviol explică (pentru Chernobyl):

Am de invatat la geografie pentru miercurci, gen dam test din ce am facut in anul anterior, imi recomanzi sa invat asta`seara sau maine seara pentru test?

| Chernobyl a răspuns (pentru andreigustaviol):

Maine seara caci o sa te mai joci pe telefon s-au calculator si o sa uiti si tine mine cand mananci ciocolata nu faci abuz.

| andreigustaviol explică (pentru Chernobyl):

Ai dreptate, mersi mult.

| Chernobyl a răspuns (pentru andreigustaviol):

Cuplacere.

| AndreiMarian12 a răspuns:

Cel mai bine inveti dimineata cand te trezesti pentru ca ai mintea limpede

| Malloryy a răspuns:

Incearca sa citesti logic ce ai de invatat, si cu dorinta sincera de a afla ceva nou. O sa iti ramana ceva in minte. Incearca si prin chestii vizuale..gen deseneaza ceva langa o fraza.o sa memorezi fraza pentru ca iti amintesti ca acolo era un desen sau ceva. Mai poti incerca sa memorezi si prin analogii..gen daca ai cuvinte intr-o limba straina poti face analogii..etc ..bafta

| francezu21 a răspuns:

Go to school!

| MariusIonut223 a răspuns:

Inregistrezi in timp ce inveti lectia pe telefon iar dupa iti bagi in urechi si o asculti de multe ori pana o inveti