| bleakk a întrebat:

Cum sa invat timpurile verbelor in engleza mai usor si nu cu acele definitii "a past action happened bla bla".Cum stiu si perfectum compus in romana, sa stiu si in engleza acele verbe.Si apropo,eu cred ca oarecum le confund cu cele in romana. Spre exemplu imi vin in cap prea motamo,adica PRESENT PERFECT imi vine sa cred ca prin TRADUCERE este perfectul compus din romana si nu ar trebui sa le invat asa, ti sa tin cont de acele reguli.De fapt, cred ca si verbele in romana ar trebui invate asa si sa nu folosim aiurea imperfectul si perfectul compus cum deseori se folosesc.

2 răspunsuri:
| RoxxMalikHemmings a răspuns:

Http://www.memrise.com/
De aici poti sa inveti mai bine engleza.
Funda?

| Correspondent23 a răspuns:

Cauta timpul verbelor ( cu -ed, -ing) si invata-le prin exemple de propozitii( ex. I'm sleeping..., timpul...) Sper ca ai inteles!