| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa Maresti viteza de la 1%-75%.

Multi dintre voi aveti probleme cu viteza calculatorului/laptopului si nu stiti cum sa mariti aceea viteza in asa fel incat voi sa va puteti juca fara probleme sau sa navigati mai usor.
Va dau numai 10 Etape foarte simple.

1 Deschizi un Notepad (Start=All Programs=Accesories= Notepad).
Si scrii aceasta comanda.
mystring=(80000000)
Dai salve As, la file name scrii ce nume vrei.vbs (Ex: Test.vbs).
Dupa ce ai salvat dai click pe el si incepi sa deschizi mai usor programe la fel si navigarea.

2 Start=Control Panel=Mouse.
Unde scrie Double-Click Speed (este un cursor) duci acel cursor spre Fast.
Tot acolo la Pointer Options=Motion
Este un cursor duci acel cursor tot spre Fast si dupa aceea dai Ok.
Prima setare era pentru a deschide fisierele mai rapid, iar a doua sa faci mouse sa mearga mai repede.

3 Start=Run (Start jos in bara scrieti aceasta comanda).
gpedit.msc
Local Computer Policy=Computer Configuration=Administrative Templates=Network=Qos Packet Scheduler=Limit Reservable bandwidth
Dai click pe Enable si va aparea 20 editezi si scrii 0 si dai Ok.
Iti creste viteza la internet cu 20%.

4 Start=run [ regedit ] =Hkey_Current_User=Control Panel= Desktop
Si cauti MenuShowDelay (modifici valoarea si scrii 1 si dai Ok).
Navighezi mai rapid pe Desktop si in meniuri.

5 Start=Control Panel=Administrative Tools=Services
Ce facem aicea (primul rand dam Stop si dupa aceea Disable) la urmatoarele Programe:
NET Runtime Optimization
Adobe Flash Player Update Service
Alerter
Application Layer Gateway Service
Automatic Updates
Computer Browser
Error Reporting Service
Google Update Service (gupdate)
Health Key and Certificate Management Service
Indexing Service
IPSEC Services
LiveUpdate
Messenger
Net Logon
Net.Tcp Port Sharing Service
NetMeeting Remote Desktop Sharing
Network Access Protection Agent
Portable Media Serial Number Service
QoS RSVP
Remote Registry
Security Center
Security Accounts Manager
Skype Updater
System Restore Service
TCP/IP NetBIOS Helper
Task Scheduler
Windows CardSpace
Windows Search
Workstation

Aceste programe consuma foarte multe resurse (nu fac absolut nimic mai mult incetinesc systemul).

6 Start=Run=msconfig=Services
Debifezi acele programe pe care le ai in lista de mai sus de la etapa 5. Dupa aceea dai Ok si dai Exit Without Restart.

7 Start=Run=Regedit=HKey_local_machine=System= CurentControlSet=Control=ContentIndex=StartupDelay
Iar acolo setam la Base in (Decimal) si valoarea 40000 si Ok.
Aceasta setare va porni mai rapid calculatorul.

8 Start=Control Panel=Internet Options=Temporary Internet Files=Settings
Si modificam de la 25000Mb (sau cat aveti voi) la 250Mb si dam Ok.
Aceasta setare iti va fi folositoare ca nu mai consumi asa multa memorie cookiesuri de la internet.

9 Start=regedit=HKEY_LOCAL_MACHINE=SYTEM= CurentControlSet=Services=Tcpip=Parameters
In partea dreapta daca nu exista fisierul cream unul click dreapta New=Dword Value
Denumirea: GlobalMaxTcpWindowSize
Si valoarea (vedeti sa fie la Hexadecimal) valoarea 7fff
Aicea iti creste viteza la internet.

10 Faci o curatare prin system tau de operare cu antivirusul sau alte programe:
Eu recomanda sa iti downlondezi Advanced System Care care iti ofera si un pachet de programe daca ai licenta cu atat mai bine.
(Iti zic cu ce pachet vine de programe):
-Advanced System Care (Curata systemul,fisierele,ramul, setari prin system, la pornire, etc).
-Unistaller (dezistaleaza programul dar si registrii si nu mai ai niciun fisier prin system).
-Driver Booster (Iti downlondeaza si instaleaza Driverele la Zi si cu acest lucru tu poti naviga mai usor prin systemul tau). Daca ai driverele instalate la zi calculatorul/laptopul functioneaza mult mai bine si fara sa mai apara alte erori.
-Smart Defrag (Iti defragmenteaza Hard Diskul).
-Iobit Malware Fighter (este un program care cauta virusi si malware si le sterge sau curata).

Sper ca vam ajutat cum sa faceti Calculatorul/Laptopul sa functioneze mult mai rapid intr-un timp foarte scurt.
PS:Aveti grija cand folositi programul de la etapa 10 va striga setarea de la etapa 4 (in loc de 1 va schimba in 200) la fel si la setarea 5 (va activa Automatic Updates).In rest totul este Ok.

7 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Care e intrebarea?

| umbra09 a răspuns (pentru CrazyTeenager):

Intrebarea este urmatoarea
Cum de nu iti dai seama ca nu e intrebare?

| MeGusta200 a răspuns (pentru CrazyTeenager):

SA stii ca TPU nu e numai pentru intrebari

| Seby90 a răspuns:

Cine te-a mintit? :\

| umbra09 a răspuns (pentru Seby90):

Uitanduma la ce a scris pustiul de mai sus in unele cazuri chiar are habar despre ce vorbeste repet in unele cazuri...

| Seby90 a răspuns (pentru umbra09):

Da, in special partea cu double click care iti deschide programele mai repede. De fapt, sa fim seriosi, acolo este vorba de cat de repede este necesar sa dai dublu click pentru a porni un fisier.

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Daca nu va pricepeti la calculatoare sau alte chestii mai bine taceti.

Eu vam dat un tutorial cum sa cresteti viteza la calculatorul vostru daca voi nu vreti sa setati asta e.
umbra09 daca nu stii ce inseamna aceea setare de pe notepad nu te mai baga daca stii decat jocuri sau sa zic numai la componentele calculatorului Ok.

Daca nu te pricepi si la baza systemului de operare daci din gura.

1 mystring= de memorie din ram care nu sunt folosite la momentul respectiv se transfera pe hard disk, eliberand astfel o parte din RAM.

2 Seby90 acel double click il are orice system de operare si poate fii folosit pentru a deschide mai rapid un program sau fisier.
Poate sa fie la slow (incet) sau la Fast (rapid) in functie de acest lucru se deschide fisierele.