| Dana2103 a întrebat:

Cum sa-mi deschid un blog(site web) fara prea mari batai de cap?
Se mai castiga banii din blogging? Nu videoblog pe Youtube ci site web, unde doar scriu si postez poze.

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

Este un site numit WordPress unde îți poți face acolo un site extrem de ușor. Doar completezi numele, titlul, adaugi o poza și creezi câteva short link-uri. Alea de tip,, home / contact/ blogs" și ce categorii o sa mai faci tu.
Va trebui sa cauți tutoriale pe YouTube deoarece site ul trebui sa arate prezentabil și sa aibă. pf. in domeniul asta termenul se numește,, trust factor". Trebuie sa aibă un trust factor ridicat. Adica sa para cât mai de încredere. Când un om simplu vede un site vai de mama luni și plin de reclame, îți dai seama ca nu ii vine sa mai stea pe el. De întrat încă o data nici nu mai zic. Deci va trebui sa îl faci cum trebuie.

Exista pe fiverr.com freelanceri care îți fac asa ceva la preturi foarte mici și fără sa îți mai bati tu capul.

Din punctul meu de vedere, da, se poate, mai ales dacă îl faci în engleza. Asa o sa ai mai mulți cititori din tari cu CPC (cost per click) mult mai mare decât România.

O mica problema este ca trebuie sa îți cumperi host de business care costa 25 de euro pe luna ca să poți baga reclame pe site. Te as sfătui ca pentru început sa îți iei ceva Basic (WordPress are obținea asta), cum ar fi ala de 4 euro. Apoi după ce strângi o anumita audienta, poți trece la modelul de business de 25 de euro.

Bon. Acum cum strângi audienta? Ideea este ca trebuie sa știi dinainte cam cum o sa fie audienta ta. Dacă e o eudienta mai tânără atunci îți poți face promovare prin google ads. Sunt mulți adolescenți care cauta chestii pe google (asa descoperă și TPU) și dacă tu plătești reclama la google, primul link o sa fie de la site ul tău. De exemplu dacă un adolescent scrie pe google depresie și tu ai un articol scris despre asa ceva și reclama cumpărata la google, site ul tău o sa apară primul în search box.
Dacă vrei sa targhetezi persoane de 30+ atunci îți recomand cu tot dragul Facebook ads. Aici ai 2 variante. Ori înveți tu sa faci de pe YouTube și sunt mari șanse sa pierzi bani și sa te alegi cu un mare nimic, ori plătești pe altcineva, tot de pe fiverr.com sa facă reclamele în locul tău. Dar și aici sunt mari șanse sa pierzi bani. Anyway, te descurci tu. Dar ca să îți faci o idee.
Bine, glumesc laughing
Tu trebuie sa creezi o pagina de Facebook cu un nume cât mai asemănător cu a site ului. Atenție și pagina de Facebook trebuie sa fie impecabila.

Scrii un articol (vorbim mai târziu și despre asta) iar link ul de la articol îl pui pe pagina ta de Facebook și îl promovezi (aici costa bani. Pana la 300 de lei pentru câteva zeci de mii de afișări, asa ca să curgă banii laughing. Oamenii o sa între pe blog, o sa citească și dacă ii,, bombardezi " suficient cu articolele tale în care scrii lucrurile pe care vor ei sa le audă și le hrănești suficient de mult ego ul și orgoliul ala cât caru', oamenii o sa îți dea like și follow la pagina. Odata ce strângi suficienți followeri nu mai ești nevoita sa plătești promovare deoarece pagina o sa crească natural.

O alta metoda de creștere este ca din când în când sa mai postezi pe Facebook, nu pe site mici citate, sau cum se zice în engleza,, quotes" ba chiar și mici glumite. Postările de genul asta primesc foarte multe share uri. Practic urmăritorii tai îți fac reclama Free si asa o sa vina și prietenii acelor urmăritori la tine pe pagina. Frumos, nu? Genul de postări care îți pot aduce extrem de multi urmăritori sunt postările de tip,, tag unui prieten care... " și nesperat trebuie sa fie ceva amuzant. Asa cineva când întra pe Facebook vede în notificări,, X te a etichetat într-un comentariu". X o sa între, o sa vadă postarea, o sa rada, o sa dea un Haha react la acel comentariu dar cel mai probabil și un follow paginii tale. Și uite asa mai ai încă un urmăritor Free.

Deci. Un lucru foarte important. Concentrează-te pe creșterea paginii de Facebook. De pe pagina aia vin oamenii tai, fără ea ai fi 0. Un bun exemplu de pagina mi se pare pagina psihologia de azi sau mai este alta, super de cacao,, ești minunata.ro" sau ceva de genu. Unde sunt scrise numai articole și mai de cacao, cu titlu de clickbait ( e foarte important sa știi ce este ăsta și cum sa îl folosești) și care sa conțina lucruri cât mai generale, cât mai inteligent scrise, atât de inteligente încât nici cei care citesc sa nu înțeleagă și care bineînțeles, asa cum am zis și mai sus, sa le mângâie ego ul și orgoliul. Trebuie sa fie articole care sa conțină poveștile pe care vor ei sa le audă. Doar nu vrei sa scrii lucruri REALE dar cu care acei oameni nu sunt de acord, înțelegi? Pe scurt trebui sa mănânci mult cacao.

Un articol ar trebui sa conțină o poza frumoasa și un titlu care trebuie neapărat sa stârnească curiozitatea,, afla cele 5 greseli pe care le face orice bărbat într o relatie" sau,, cum sa îți dai seama dacă bărbatul de lângă tine te iubește ". Bineînțeles că sunt niște chestii prea generale lipsite de orice forma de studiu, însă asa cum am zis, trebuie sa stârnească curiozitatea ca lumea sa dea click pe articol. Oamenii cauta sa le confirme cineva lucrurile pe care deja le,, știu".

Dacă nu îmi dai fundă vin peste tine și îți dau cu slapu' în cap laughing

| Dana2103 explică (pentru Miauti):

Chiar voiam sa ti dau laughing)

| Nemessys a răspuns (pentru Dana2103):

O sa îmi trimiți și mie un PM cu site ul și pagina de Facebook când o sa fie gata? smug

| Dana2103 explică (pentru Nemessys):

De ce nu happy

17 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Eu folosesc blogger.com de la google ca e usor de folosit. plus ai mai multe avantaje deoarece e google.

| Dana2103 explică (pentru Miauti):

Crezi ca e mai bun? Nu are un design prea placut
Blospot e gratis wordpress stiu ca are si varianta premium, nu?

| Dana2103 explică (pentru Miauti):

Am gasit si tumbler

| Miauti a răspuns (pentru Dana2103):

Blogger (blogspot) il folosesc din 2007 si am doua bloguri. unul personal si altul e cu recenzi. am folosit si wordpress si mi s-a parut complicat. wordpress e mai mult pentru prof. cica.
tr sa iei in calcul ce ofera fiecare.

| Miauti a răspuns (pentru Dana2103):

E bun si tumbler. e mai mult pe genul de jurnal

| Dana2103 explică (pentru Miauti):

Dar poti castiga din el bani pe blogspot fara sa platesti ceva? Tu ai castigat pana acum ceva?

| Miauti a răspuns (pentru Dana2103):

Da am avut o perioada de un an reclame pe el, dar erau 'enervante', pentru vizitatori. Si am ales o alta optiune de a fi sponsorizat sau participand la concursuri sau recenzie de promovare.

https://blogawards.ro/

| Dana2103 explică (pentru Miauti):

Asta ce este? Sponsorul?

| Miauti a răspuns (pentru Dana2103):

Citeste apoi o sa intelegi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca reusesti sa il duci la mii de vizualizari unice pe zi poate castigi ceva. dar sa ajungi acolo vor fi multe batai de cap

| Dismally a răspuns:

Iti cumperi un pachet de hosting, un domeniu ".ro" sau ce regiune te intereseaza, instalezi wordpress si gata. Exista si solutii gratuite dar vei face bani niciodata cu alea. Daca esti bun se castiga.

| Dana2103 explică (pentru Dismally):

Care sunt cele gratuite? Blogspot?

| Dismally a răspuns (pentru Dana2103):

Mai bine wordpress.com daca vrei gratuit.

| Alverto a răspuns:

Angajezi pe cineva să îl facă și gata
Tu trebuie doar sa aduci idei 100% inovative de blog și interesante și lumea să vină
Cu atât mai multi vizitatori cu atât mai mulți bani