| GANGSTA_6132 a întrebat:

Cum sa renunț la fumat? Fumez de la 14 ani acum am 26.Am ajuns să fumez și 3 pachete de țigări pe zi cîteodată. Mi-am cumpărat și tigară electronică și spray nicorete, numai cînd mă gîndesc să ma las de țigări mă ea o frică. Țigările îmi fac rau ca simt că ma doare și inima cîteodată și cîteodată am chiar și probleme cu respiratia, vă rog să îmi spuneti care dintre voi a reușit si cum sa lăsat de fumat!

8 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Ar trebui sa ceri ajutor specializat. Medicul de familie + un psiholog ar putea fi primul pas. De asemenea, exista anumite clinici specializate. Asta daca chiar nu te poti lasa singur. Nu am fumat niciodata si nu stiu ce senzatii simti, deci nu te pot ajuta cu sfaturi din acest punct de vedere. Totusi, trebuie sa iti spun ca, fumand trei pachete pe zi, e posibil sa nu mai prinzi varsta de 35 de ani. Si e cam aiurea. Un pachet la doua zile, acolo, pe langa o alimentatie cat de cat sanatoasa si multe ore de sport pe saptamana este, sa spunem, acceptabil, insa 3 pachete pe zi e cam sinucidere.
Tatal meu fumeaza, am socotit eu, peste 80 de tigari pe zi (isi face singur, nu ia la pachet), cumulat cu viata sedentara pe care o duce si cu consumul de alcool, ma astept, in orice moment, la ce e mai rau. Viciile, oricare ar fi ele, seamana foarte multa suferinta in sufletul persoanelor dragi. Ar trebui sa te gandesti si la asta.

| Violleta2022 a răspuns:

La tutun poti renunta doar cu ambitie.
Sunt necesare doar 3 saptamani sa rezisti ca "pofta" de tutun sa dispara.
Ca sa renunti la fumat, va trebuii sa faci cateva sacrificii, te abtii sa mergi la intalnirile cu prietenii care fumeaza, sau sa iesi in locurile unde se fumeaza.
Nu-i greu deloc, daca esti motivat sau problemele tale de sanatate sunt deja serioase si trebuie sa iei decizia asta.
Roaga-ti prietenii sa te ajute, in sensul ca, sa nu te mai invite la fumat sau in locurile unde mergati inainte sa ca fumati si cel mai important, sa nu mai fumeze in prezenta ta.

| B3HappyN0Worry a răspuns (pentru Violleta2022):

Singurul lucru cu care sunt de acord din răspunsul tău, e că poți renunța la fumat doar cu ambiție, asta da, așa e. În rest, serios? 3 săptămâni? Nu mai fumez de aproape un an și încă mă uit la o țigară de parcă ar fi un tort de ciocolată. Odată ce ai ajuns cu țigara în gură și ai fumat serios, mai ales 12 ani în cazul lui, tentația mereu o să existe.
"Nu-i greu deloc" ești tu așa sigură? Ai fost fumătoare vreodată? Sigur ai dat un răspuns din experiență sau doar unul așa ca să fie? În primul rând e foarte greu din cauza reacțiilor corpului care cere nicotină, odată ce te oprești să-i dai. Și cu cât fumezi mai mult timp, cu atât ți-e mai greu după să te lași.
Cât despre prietenii fumători, crede-mă că n-o să-l ajute laughing Ci doar o să-l streseze în continuare cu "Hai mă fumează și tu o țigară cu noi". Am pățit. Sau cine crezi că se abține de la fumat doar pentru că-i el în preajmă? Crede-mă că nimeni. E un viciu pe care tot mai multă lume îl are și nu prea ai cum să te ferești de așa ceva decât stând toată ziua închis în casă, ceea ce bănuiesc că nimeni nu-și dorește.

| Violleta2022 a răspuns (pentru B3HappyN0Worry):

Medicii spun ca 3 saptamani dureaza pana organismul se curata de nicotina si daca treci cu bine peste cele 3 saptamani, poftele acute dispar, putand sa renunti la tutun.
Da, fratele meu a trecut prin renuntarea la tutun si intr-adevar, dupa 3 saptamani nu a mai fost atatd e "nebun" dupa nicotina. Partea buna a lucruilor este ca la noi in casa nu s-a fumat niciodata si asta l-a ajutats a renunte definitiv.
Iar prietenii care s-au comportat ca marlanii, nu i-au mai fost prirteni dupa ce i-a anuntat ca se lasa de fumat din probleme de sanaatte si are nevoie de ajutor, nu de mitocnai care sa-l irite. Ocazie in care, a vazut foarte clar cine ii era prieten adevart si cine nu.
Oricand este bine sa scuturi copacul cu lepre, care ti se dau drept prieteni! De asa oameni, chiar nu ai nevoie in viata ta.

Uite ca in tara unde stau eu, tot mai putina lume a mai ramas cu viciul asta, fiind usor sa renunti la fumat, mai ales ca s-au scumpit foarte mult tigarile, se dau numai celor peste 18 ani pe baza de act de identitate, tot mai multe plaje au interzis fumatul, in restaurante, baruri si terase este interzis de cativa ani, deci, aer curat si minunat, pentru toata lumea.

| B3HappyN0Worry a răspuns (pentru Violleta2022):

Mă bucur. Dar din păcate noi suntem în România, u know. Tuturor le pasă doar de bani, și doar vara e interzis să fumezi înăuntru în restaurante, cafenele, baruri. Din cauză că cei mai mulți care le frecventează sunt fumători, iarna le dă voie să fumeze înăuntru doar ca să nu-și piardă clienții, că na, cine stă pe terasă să fumeze la -10 grade. Cât despre vânzarea de țigări sau alcool, nimănui nu-i pasă, pentru că și aici tot interesul pentru bani e. Pot să merg să-mi cumpăr și 2 litri de vodkă ca minoră, și 5 pachete de țigări, că nimeni nu mă întreabă de nici un act de identitate, chiar de se vede că-s minoră. M-am lămurit de toate și știu că alte țări sunt mult mai civilizate, dar din păcate noi suntem în România.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul pleaca de la tine. Pentru tine tigara face parte din viata ta. Nu poti trai fara tigara. Poti sa te lasi, doar sa vrei.Tu trebuie sa controlezi tigara, nu tigara sa te controleze pe tine. Eu am 28 ani, iar prima data am fumat la 12 ani. Nu am fumat continuu de la aceasta varsta pentru ca au existat ani in care nu am fumat deloc. Acum am un pachet de tigari pe care l-am cumparat miercuri ( saptamana aceasta ) si inca ma chinui sa termin pachetul pentru ca mai am 9 tigari in el. Asta se numeste exces? Logic ca nu.
Eu nu las tigara sa faca parte din viata mea. Pentru mine tigara e ca un prieten care imi arata ca de fapt e un fals si incep sa devin usor distant. Apoi las tigara cateva luni sau ani si fumez din nou cand simt simt eu nevoia. La fel cum se intampla si cu prietenia. Poate te mai intalnesti,vorbesti,dar esti distant si rece pentru ca pe om l-ai exclus de mult din viata ta. La fel si cu tigara. Imagineaza-ti tigara un prieten bun cu care te certi si vrei sa il uiti. Poti fuma, nimeni nu a zis ca nu. Si eu fac asta, dar eu fumez ocazional.

Sa nu mai zic ca in cazul meu tigara imi da stari nasoale. Nu odata s-a intamplat ca atunci cand fumam sa imi vina sa vomit. Bine, am si vomitat de la ele. Pe internet am citit ca organismul ar respinge nicotina. Poate nu e normal sa ma iau dupa tot ce scrie pe internet, dar nici normal nu mi se pare sa imi vina sa vomit de la tigari.
Ai grija de sanatatea ta pentru ca, daca nu ai tu grija de ea, nu o va face nimeni.
Salut!

| unvecin a răspuns:

Voința are puteri mai mari decât suntem obișnuiți să le folosim. Nu te îndoi de asta. Decide cu hotărâre și pentru totdeauna și apoi ține-te de decizia asta în fiecare secundă.

Dacă crezi că ajută, deschide un blog (sau un topic la Conversații) în care să scrii zilnic cum merge treaba. Aș fi curios să citesc povestea ta. O poveste reală care ar inspira mulți oameni să ia decizia corectă.

Un prieten de-al tatălui meu a fost un fumător înrăit. Cu o mână îi repara Dacia, cu cealaltă fuma. La un moment dat s-a lăsat pur și simplu. Nu știu cum a făcut, dacă ar scrie o carte aș lua-o. La fel o colegă de facultate, fuma mult. Într-o zi ne-a spus că s-a lăsat și asta a fost.

Serios că ai putea scrie și o carte pe urmă cu titlul: „De la 3 pachete la 0. Cum m-am lăsat de fumat într-o zi."

Fă-ți un plan și o să vezi că multe rezultate bune vor decurge de aici. Nu numai în viața ta, pentru că fiecare om are și o influență pentru cei din jur. Mult succes!

| Geomire a răspuns:

Inima nu are cum sa te doară, poate mușchii inimii. În momentul în care simti nevoia sa aprinzi o țigară, ia o guma de mestecat sau o bomboana. Trebuie să iti impui si sa ai vointa sa te lasi. Dacă esti hotărât, reușești. dar incearca sa fumezi din ce in ce mai putine tigari pe zi ce trece, azi 5, maine 4 si tot asa..cand simti ca nu mai poti, fumează o țigară dar pe ziua aia, nu mai aprinzi alta.