| dulau a întrebat:

Cum se analizeaza un adjectiv? de >ex mulţi( Cu oameni mulţi)

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde in ce clasa esti : multi=adj propriu-zis, variabil, cu 4 forme, se acorda in gen, nr si caz cu subst care il determina(in cazul de fata, oameni), si functie sintactica de Atribut adjectival. Mai poate avea si functie de nume predicativ... dar in cazul de fata, nu. AAA, uitasem: grad pozitiv big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu
nalt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Veche

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing...cne poate fii asa bou sa nu stie asta?happystraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se analizeaza adj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu!crying love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te ajut eu exact asa se analizeaza
,, frumos"= INVATA din cartea de romana citeste! LOLlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bah fratii mei da' ce sunteti asa nesi? daca omu' nu mai stie... si eu mai uit uneori...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de parca voi stiti fraerilor sigur ati cautat si voi in calculator lol mdap