| Andrei200202 a întrebat:

Cum se calculează banii pentru o cursă cu taxiul? Dacă am 4 km și tariful e de 1, 7 lei inseamna 7 lei, ce se mai adaugă? Cam cât m-ar ajunge normal cursa?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca iei taxiul "de pe drum" si merge cu ceasul pornit, atunci se porneste cu un tarif de pornire (pana la 3-4 lei), la care se adauga kilometrii masurati + stationarile (in trafic sau asteptarile dupa client).

Daca chemi taxiul prin telefon sau aplicatie, atunci este posibil sa fii taxat si pentru deplasarea pana la tine.

In unele locuri se merge "la intelegere". E ilegal, dar este negociabil, pentru avantajul partilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Plus pornirea câțiva lei

| Sofer a răspuns:

Pai nu asa. dubleaza. Minim 15 lei cursa asta. Ca sunt vremuri grele.

| StrongHeart a răspuns:

Plus daca esti din Bucuresti inca 20 lei taxa "ca asa vrea ei".
Il pui sa porneasca aparatul sau nu te urci.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu, degeaba faci asta daca are maimuta. Ii zici de la inceput frumos - avem de mers pana la x, distanta e de aproximativ 5 km, deci nu are voie sa ne coste mai mult de 15 RON. Sinteti de acord? Daca da, mergem, daca nu, sanatate.

| Simpatic a răspuns (pentru StrongHeart):

Unde-s vremurile cand te urcai in taxi si cati km mergeai atat plateai?
Sa vezi ca "strain" din afara Bucurestiului cat ai de platit ca te invart astia pe niste stradute si ajungi la destinatie cu 10 km in plus happy
Numai spunem de manevrele pe care le fac taximetristii in general cu maimuta si asa mai departe, asta de cand s-au facut taximetristi toti tiganii si toate scursurile...si pe de alta parte lumea numai circula cu taxiul ca alta data acum toti au masini, ba unii nu au ce manca sau ii da afara intretinerea din casa dar au cate 2-3 masini, ca-s ieftine carutele, mai ieftine ca un PC de gaming in cazul multora!

| goguPatent a răspuns (pentru Simpatic):

Nu au fost niciodata vremurile alea... mereu se platea pornirea. Dar daca vrei ceva asemanator... UBER, simplu, curat, transparent, plata online

| StrongHeart a răspuns (pentru Simpatic):

In alte orase inca sunt vremurile alea, parca numai in Bucuresti sunt taximetristi din astia tarani pusi pe tzepe.

| RKBlue a răspuns:

In Sibiu e taxa de pornire de 3 lei si apoi se adauga tariful pe km parcursi.