Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum se echivaleaza in Germania diplomele de studii obtinute in Romania? Ce acte trebuie?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu stiu cum e in Germania. Mie in Olanda mi-au recunoscut licenta la nivel de Master.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Si ce a trebuit sa faci pentru asta? Ai avut de depus niste acte?

| Yuoia a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident ca ai de depus o cerere si niste acte doveditoare. Nu iti face asta nimeni din oficiu, fara acte.
Nu stiu ce iti trebuie in Germania dar daca locuiesti acolo, mergi si intreaba la institutiile lor. E mai sigur decat aici.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, in primul rand am completat un formular cu cererea pentru a purta titlul universitar recunoscut, prin care am acordat permisiunea pentru expertiza tehnica a diplomelor (daca ei ar dori asta) si permisiunea pentru a lua legatura cu universitatea absolvita. Am facut la primarie copii oficiale dupa diploma si foaia matricola. Le-am trimis, dar nu am primit echivalarea decat dupa ce m-am prins care e directiva de echivalare si am specificat temeiul legal (asta a durat niste ani).

Daca te interseaza detaliile, baga Google Translate cu http://members.home.nl/icnl/aanvraag-ibgroep.pdf