| DeeeaA a întrebat:

Cum se face la scoli pana la urma anul acesta?
Se mai face a9-a in la aceeasi scoala in care am facut a 8-a?
Sau mergem la liceu...

Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

In presa s-a scis ca de anul viitor copii vor merge inca de la 5 ani la scoala si ca se vor face 3 ani de liceu si bac-ul se va da la limba romana si la o materie de profil! Nu este adevarat! este doar o tentativa de a da legea insa si daca va fi aplicata va dura 2 sau 3 generatii pana va fi pusa in aplicare! Scria ca se vor introduce testarile in clasa a -2 a, a-4-a si a 8-a iar copii vor avea 20 maxim 24 ore/saptamana! Am discutat si cu un profesor si imi spunea sa nu ma iau dupa presa ca sunt minciuni!

4 răspunsuri:
| woody_9489 a răspuns:

E doar o propunere, nu e nimic sigur happy
cei care intra anul acesta in clasa a 5a [pe anul 2010-2011] vor face si a 9a in generala. Iar liceul va avea doar 3 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am auzit ca doar cei care sunt acum clasa a 5 a vor merge in aceeasi scoala clasa a 9 a, deci anul acesta se merge la liceu din clasa a 9a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a fost aprobata chestia asta cu 3 ani de liceu, clasa a IX-a la gimnaziu etc, deci momentan ramane cum a fost si pana acumwinking.

| Anda_5509 a răspuns:

Nu.Se face normal.
Dupa ce termini clasa a 8 a, te duci la liceu.Prin mai ar trebui sa va dea ghidul acela pentru alegerea liceelor.