| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face testul Guthrie?

1 răspuns:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Este o prelevare de sange din calcaiul nou-nascutului menita sa depisteze din timp anumite boli genetice sau congenitale. In fapt, in a 3-a sau a 4-a zi de la nastere, sunt prelevate pe o bucata de hartie speciala 2 sau 3 picaturi de sange. Aceasta analiza nu prezinta niciun fel de pericol pentru bebe. Mai mult, ea poate ajuta in descoperirea din timp a unei boli genetice numite fenilcetonuria, boala extrem de severa marcata printr-o deficienta de metabolizare a aminoacidului numit fenilalanina. Efectele acestei boli se manifesta la nivel neurologic, cum ar fi retardul mintal.

Daca nu primiti, dupa 15 zile de la analiza, nicio veste legata de rezultat, atunci inseamna ca bebelusul este sanatos si puteti sa parcurgeti pasii normali de crestere.

http://www.kids-shop.ro/articol_529_Testul-Guthrie-la-nou-nascuti.htm
Sănătate!