| anonim_4396 a întrebat:

Cum se numesc aceste 2 tipuri de design?

https://dribbble.com/shots/13972921-Instagram-Redesign
https://dribbble.com/shots/12126321-Music-App-UI-Design

O sa am nevoie sa stiu si de unde ati scos ca se numesc asa.

14 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Folosește si tu Adobe xd si o sa poți face asta si sa ii pui ce nume vrei ca autorul n-o pus nume.

| Ineys a răspuns:

Simplist/modern. Nu au o anume denumire... e pur si simplu o interfata grafica facuta dupa cum i-a venit autorului.

Daca dai un search pe Google cu "Modern design UI" o sa gasesti interfete asemanatoare. Culori solide, de obicei care se complementeaza si un layout care iti da senzatia de curat, aerisit, spatios, etc. Sunt frumoase. Exista cursuri pentru asa ceva, unele platite, altele gratis ( se fac si pe la facultati, depinde ce facultate faci ).

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Ai un obicei foarte prost de a vorbi in plus.

Tu esti specialist in design sau ce anume te face sa crezi ca stii despre ce vorbesti?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da sunt, cand tu esti doar mistocarA.

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Am facut un curs de design si stiu despre ce vorbesc.
Tu pui o intrebare, deci n-ai idee despre ce vorbesti. Daca stii ca raspunsul meu e gresit inseamna ca tu il stii pe cel bun, nu?

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Nu, ma, nu stii despre ce vorbesti. Ce se vede in imagini se numeste flat design.

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa, si Simplist Design nu merge, iarta-ma.

Intr-adevar, Flat Design nu se mai numeste si Minimalist/Simplist/Modern/Clean. Ma scuzati domnu designer, n-am stiut ca acceptati doar denumirea din dex.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Nu, nu merge. Despre ce vezi in imagini poti sa spui ca e clean si modern. Dar se numeste flat. Nu e vorba ca nu accept eu ce spui. Asa se numeste.

https://designmodo.com/flat-design-principles/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu inteleg ce vrei, mi se pare ca le faci reclama. In imagini nu apare nici un tip de "design", probabil nici nu stii ce este design-ul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In prima imagine: design monocrom, fundalul aplicatiei e gri deschis, fundalul postarilor e alb.
In a doua imagine: text alb, fundalul aplicatiei e multicolor, fundalul barei de jos e transparent.

Ti se pare prost. Si daca nu intelegi ar fi bine sa te abtii de la țisepăreri si exprimat probabilitati.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma, designer este o persoana care se ocupa cu arte vizuale, alege stiluri, aranjeaza (lumini, forme, culori).
In imaginile alea nu apare nimic care sa fie categorizat ca fiind un "tip" de design.
Tip de design este arhitectura, moda, pictura etc.
Nici macar un stil anume nu apare, ci o serie de imagini artistice.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce imi spui tu mie ce e ala designer? De unde ai scos tu ca era nevoie sa imi spui asa ceva? Vrei sa ma apuc sa iti explic si eu tie chestii doar asa pentru ca vreau si pot?

Alte tipuri da dizain mai sunt si ui sau designul interior. Designul interior, de exemplu, poate sa fie minimalist sau cum mortii lui se numeste ala in care predomina lemnul.

Apari tu sa imi spui ca exemplele de ui design pe care ti le-am dat si ale caror trasaturi distinctive le-am enumerat nu ar putea fi parte ale unui tip, fel da a face ui designul.

Si uite asa cred ca am gasit singur raspunsul la intrebare.

Lasa-ma dreacu ca n-am timp de asa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai timp sa ma cunosti, interesant.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Este un troll, pe aici nu prea dai de utilizatori normali. Daca te uiti la rasunsurile ei (sau probabil a unui ciudat de 40 de ani care nu are ce face cu viata lui), vei afla ca locuieste intr-un ''buncar''24/7 laughing.