| 9eMMy3 a întrebat:

Cum se numește faza după forjarea la cald a pieselor din metal?
Nu mă refer la operații de așchiere. (faza următoare nu este valabilă pentru toate piesele... mai ales cele mari).
Eu lucrez în afara țării noastre (din păcate) și după ce piesele vin din secția forjelor ajung la mine unde am tot cam același fel de mașinărie ca cea de forjat, numai că la aceasta trebuie pusă piesa forjată în matriță iar după bătaie, piesa capătă o grosime precisă și în caz de ajunsă un pic îndoită revine la forma dorită. Piesele ajung reci. Doar matrița vine încălzită la operația asta... numai că nu știu cum se numește în română.
Sper ca m-am făcut înțeles

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Practic, ce prezinti tu acolo, se numeste forjare in matrita inchisa, adica procedeul de baza este etapa pe care o realizezi tu.
Ce se intampla inainte sunt etape ajutatoare (debitare, incalzire, preforjare (preforjarea consta dintr-un procedeu normal de forjare libera, fara matrita)).

Prima etapa de forjare de care amintesti se numeste preforjare, si e necesara atunci cand forjezi in matrita, pentru a aduce materialul la o forma apropiata configuraţiei locaşului matriţei.

Forjarea propriu-zisa are loc in matrita, si poate sa conste din una sau mai multe operatii de matritare succesive, in funcţie de mărimea şi complexitatea piesei.

| 9eMMy3 explică (pentru NLS):

Preforjarea de care spuneți dvs, se face doar la piese mai măricele de obicei de la 8/10kg in sus, iar după vin forjate, dar piesele mai mici odată ieșite din cuptor vin direct forjate fără sa mai fie nevoie a le da o formă cât de cât potrivită pentru matriță. eu mă ocup de faza de după ce sunt forjate piesele, după ce au fost preforjate și forjate. cand ele sunt reci și au deja formă perfectă. la mine vin piesele și eu trebuie să le sablez iar după sa le pun în o matriță încălzită și sa le bat odată, iar după bătaie, piesa este mai lucioasă și are o grosime mai precisă.
La asta mă refeream... sper ca a-ți înțeles. aveți idee cum s-o numii?

| Zuzu1991 a răspuns:

Cum se numeste in limba aia si ce limba e? tongue