| saresipiper a întrebat:

Cum se numeste zugrăvitul ala cu o dunga pe tavan? Are un nume? Era in voga pe vremea bunicilor

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

"Huma" de care zice colegul, este un inlocuitor de var,
este obtinuta dintr-o substanta minerala in amestec cu aracet sau clei de oase.

Nu are absolut nici o treaba cu numele acelei linii, linie care se putea trage cu o pensula mica rotunda, fie cu huma, fie cu var.

Se poate trage daca vrei chiar si cu materialele moderne folosite astazi: lavabila, vopsea cu latex, etc. (cata vreme ii adaugi un colorant diferit, sa se distinga de restul suprafetelor)

Rolul ei era doar de a delimita doua zone diferite de culoare, si a acoperi imperfectiunile de la granita celor doua suprafete:
de obicei peretii erau zugraviti cu niste modele, cu acele role de cauciuc,
alteori erau zugraviti intr-o singura culoare, dar putin mai inchisa (imi vin in minte diferite nuante de galbui, alb-roz, sau albastru mai deschis),
pentru ca murdaria sa nu fie atat de vizibila,
iar tavanul se dadea cu alb, pentru un plus de luminozitate.

1 răspuns:
| aditimus a răspuns:

Dunga pe tavan se punea sa delimiteze culorile si se numea huma sau se dadea cu rola pe pereti