| IonutPetre12 a întrebat:

Cum se procedeaza la o autoservire?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cu ce te autoservești acolo?

| Bizon95 a răspuns:

Te servesti singur cu ce vrei si apoi platesti la casa
insa nu imi dau seama cum de nu stii asta, nu ai intrat niciodata intr-un magazin de haine, supermarket, hypermarket, incaltaminte, sau la orice cantina de tip: "impinge tava"?

| IonutPetre12 explică (pentru Bizon95):

La impinge tava nu am fost pana acum si de aia am intrebat, sa nu ma fac de ras

| Bizon95 a răspuns (pentru IonutPetre12):

E acelasi lucru ca la supermarket, au o solutie de standardizare a cantitatii si iti iei ce vrei si apoi platesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ghici.

Pai desi se numeste *auto*servire, si s-ar presupune ca te servesti, in cele mai multe cazuri nu e asa, ci doar ii arati angajatei ce sa-ti puna, si-ti pune direct, acolo, in fata ta, adica nu dai comanda si vine in juma de ora, ci pe loc. Tragi o tava dupa tine, de-a lungul recipientelor cu manacare, in ordine, si ceri. Ba chiar poti specifica si cantitatea, sa-i spui când sa se opreasca, deoarece totul se cantareste, nu e la portie fixa, in cele mai multe din cazuri.
Mai poate fi si cazul de bufet suedez, unde chiar te autoservesti, pur si simplu.