| Florin458 a întrebat:

Cum se trimit scrisorile recomandate? Am de trimis cateva scrisori recomandate,doar ca nu stiu procedeul, nu am mai trimis de ani de zile.Trebuie sa iau de la posta un plic + timbru, pun in plic continutul si apoi in cutia postala sau il dau doamnei de la posta la ghiseu? Transportul il platesc eu sau destinatarul?

Răspuns Apreciat de Editori
| Peridava a răspuns:

Nu "iei timbru" pentru ca nu stii dinainte de ce valoare.
Te prezinti la ghiseu cu scrisorile inchise si netimbrate. Evident, cu adresele. La ghiseu, spui ca vrei sa le trimiti "recomandat". Doamna iti va da timbre in functie de distanta, greutatea plicului (daca o depasete pe cea standard) si daca vrei sau nu, confirmare de primire.
Despre ce "transport" intrebi? Asta se aplica la colete.
Expedierea unei scrisori, se achita cu c/v timbrului.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Tu plătești; mergi cu plicul închis la Of. Poștal și ceri funcționarei să îl trimită recomandat. Eventual (dacă ai nevoie) ȘI cu confirmare de primire (costă ceva mai mult, dar ai certitudinea că a fost predat în mână destinatarului).