| VrRos05 a întrebat:

Cum și unde se scot alunitele?
La dermatolog?
Și cât durează procesul
Adică te duci acum și tot acum ti-o scoate sau durează zile?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar dermatologul poate spune ce se poate scoate. Unele pot fi cancerigene si daca le deranjezi este mai rau.

| VrRos05 explică (pentru darrio2007):

Sunt unele care orice le ai face nu sunt cancerigene.

| darrio2007 a răspuns (pentru VrRos05):

De acord. Dar trebuie stabilită asta de un specialist. Care sunt si care nu sunt.

| relian a răspuns:

Ale nu-s alunite, alea is excrescente, alunitele is alea maronii ces sub piele.
Nu le mai numiti alunite, nu le mai confundati cu alte tigai laughing

Procesul dureaza putin, daca doctorul respectiv are experienta, iti poate scoate atunci pe loc.Uni doctori mai fricosi, sau fara experienta in asa ceva, ia o proba, trimite la laborator, apoi te cheama sa iti scoata.
Deci poate dura nici o ora. De scos se scot chirurgical. Escrescentele alea nu-s cancerigene, adica functional cancerigene, asa la baza da, is cancerigene, adica au crescut acolo fara nici o functie, deci ceva canceros, doar ca nu mai is active sa le zic asa.

Dar cum omu e deja prapastios, inainte nici nu se punea problema sa le tai laughing dar cum medicina a sarit acu recent de stadiu de vraci, gata acu merge sa le scoti.
Tiu minte ca aveam la scoala generala un coleg, ala le taia el cu lama laughing dar nu de la suprafata pieli, ceva mai sus, si na patit ala nimic niciodata.

Acu am vazut intimplator un articol despre o planta otravitoare, in engleza, nu stiam ce planta e si cand ma uit cucuta laughing zic aia e de jale, dar eu si vecini cand eram mici faceam din cucuta fluere si sunam cu ele laughing din cucuta verde, dar nu am patit nimic.

Asata asa ca o paranteza. Cucuta se spune ca e f otravitoare, cred, pentru ca am vazut animale cum vedeau si fugeau de linga planta, ma mira cum noi nu am patit nimic, mai ales ca eram copii laughing

Din ce cunosc, nu am vazut, auzit la nimeni sa aiba problema dupa ce i sau scos aceste excrescente, unia au fost testati, altii nu, fctie cum am spus de doctor.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Dermatologul hotărăște totul fiindcă este în funcție de: câte ai, cât timp are, cât de complicat de scos sunt, câte are voie să scoată fără să-ți afecteze procesele vitale etc. etc. Numai bine!