| j1NNNx a întrebat:

Cum sta treaba cu copyright pe Youtube? daca pui un video cu o melodie si nu activezi monetizarea poti primi copyright?

8 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Chiar daca nu este activata monetizarea, daca folosesti o melodie la care nu ai drepturi de autor primesti strike si iti este inlaturata automat portiunea unde ai melodia si ramai fara sunet.

| j1NNNx explică (pentru Intruder19):

Vreau sa folosesc o melodie la un montaj, cum pot "cere artistului" voie sa-i folosesc melodia?

| Clorox a răspuns:

Daca tu ai in videoclip o melodie de a Deliei fara acordul ei sau fara sa scrii in descriere ca este a ei, o sa primesti copyright!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti primi oricum, trebuie sa ai acordul artistului sa faci asta

| aCek1ng a răspuns:

Primesti oricum.

| brioșicaviolet23 a răspuns:

Trebuie sa ai acordul artistului pentru a putea folosi melodia lui, indeferent la ce ti-o trebuie

| RaresHS a răspuns:

Buna J1NNNx.

Copyright-ul este o actiune care poate duce la desfiintarea canalului.
Aceasta actiune presupune incalcarea drepturilor de autor.
Pentru a adauga o melodie cu copyright la un videoclip de pe Youtube, trebuie sa platesti drepturile de autor, daca nu, risti copyright, iar daca faci aceasta actiune de mai multe ori la rand, primesti copyright strike iar canalul tau se va inchide.

| Mary205 a răspuns:

Atunci cand pui videoclipurile sau muzica altor canale de pe YouTube fara acordul persoanei respective si fara sa pui numele proprietarului canalul tau va fi blocat pe motivul ca ai copiat.
Sper ca te-am ajutat!