| justcurious28 a întrebat:

Cum trebuie sa procedez cu abonamentul Ratb pentru studenti?
Cineva mi-a spus ca se procedeaza ca pentru elevi (in baza carnetului de elev si redus pe loc 50%) dar alte persoane mi au spus ca se face in baza carnetului de student, se plateste integral, iar decontarea acestuia se face la secretariatul facultatii de care apartii. Pana la urma cum fac? Si ce ii spun doamnei aleaia care si asa e morcovita si nu are chef de nestiutori ca mine?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Deci te duci la casa și ceri un abonament pentru studenți, o sa platesti 25 lei pentru ca ai reducere 50% (platesti 15 lei dacă vrei pe o singura linie).
Apoi la sfârșitul semestrului de obicei se fac deconturile la facultate, asta înseamnă ca te duci cu o cerere și cu bonurile și in câteva zile, săptămâni sau luni (depinde de facultate) îți vor intra banii in cont.
Doamna de la casa știe care e treaba, pur și simplu ii spui ca vrei abonament pentru studenți.
Și da, trebuie sa ai buletinul și legitimația de student și neaparat sa fie vizata pe 2018-2019.

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

In fiecare oras este diferit pretul. In Brasov pentru studenti este redus cu 25%, iar decontarea se face 75%, deci spre exemplu daca normal abonamentul costa 100, pentru studenti va fi 75, iar facultatea din astia 75 iti mai deconteaza 75% adica undeva la 50 de lei, deci in total tu platesti 25 lei, asa este la mine.

| Justme1997 a răspuns:

Depinde de oraș. În Timișoara îți trebuie card omnipass( facut la facultate), prețul abonamentului este redus la jumate(dai cardul omnipass, buletinul si carnetul cred) si primești si decontarea celor 50 lei pe card. Trebuie sa duci la secretariat chitanța pentru aia. Nu știu cum e in cazul tau