| xCangur a întrebat:

Cum trimit colete cu plata cu ramburs? Scuzati formularea intrebarii, sper sa intelegeti la ce ma refer) Funda!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Te duci la poștă și pui coletul - pe formular scrii ramburs și valoarea acestuia. Plătești cât ți se cere (eventual întrebi cât costă expediția pentru acea sumă la ramburs și adaugi și asta rambursului dacă ai convenit că plata transportului să fie la destinatar).

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru xCangur):

Formulare găsești la oficiul poștal. Sau online.
http://www.posta-romana.ro/......mburs.html
Așa cum a scris și Salontanul, e nevoie să completezi două:
- Buletin de expediție pentru colete poştale interne;
- Formular de mandat poștal pentru persoane fizice sau e-mandat;

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mihai69 ti-a dat un raspuns incomplet. Atentie! Trebuie completate doua formulare. Buletinul de expeditie il completezi cu tine ca expeditor si celalalt destinatar. Mandatul de ramburs il completezi invers. Uite si aici: http://bit.ly/2sHL3rr

| sierra1 a răspuns:

Spui femeii de la ghișeu ce vrei si te ghidează ea!
Simpu.

| kopli a răspuns:

Pe formularul pe care oricum trebuie sa-l completezi (adresa destinatar, adresa ta, valoare colet) ai si rubrica ramburs. O completezi cu suma de primit.