| ricksy a întrebat:

Cum trimit un colet prin posta fara plata ramburs?

Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Cu ramburs sau nu, vei plăti coletul in functie de greutatea lui.
Trebuie sa te interesezi personal la posta daca poti trimite produsul sau nu (in caz ca nu esti sigur ca va fi acceptat).
Produsul trebuie să fie ambalat în plic (daca este carte sau altceva; si gasesti l librărie plicuri speciale pentru asa ceva), sau in cutie de carton, lipită cu scotch. Cutii goale gasesti la magazinele din cartier; nu exista magazin care sa vândă cutii.
Produsul trebuie să stea ferm in ambalaj. Daca este nevoie, poti cauta folie de parchet si completezi spațiul gol rămas in cutie; sau folosesti polistiren expandat(material pentru izolarea pereților la case, blocuri). Sau poate ai pe acasă ambalaj de la frigider, aragaz.
Produsul îl infasori neapărat în folie ca sa fie protejat în caz ca se va uda cutia.
Pretul transportului îl gasesti la posta.
Dacă trimiti produse fragile, recomand Fan curier sau altceva, dar nu posta română.

| Lioana a răspuns:

Un raspuns foarte frumos si detaliat dar nu la intrebarea asta. E valabil pentru cei care vor sa stie cum sa ambaleze un colet sau sa stie in functie de ce se calculeaza pretul expeditiei.

| anonimg a răspuns:

La cum a fost pusa intrebarea, se poate da mai multe raspunsuri; si fiecare raspuns este privit dintr-un unghi sau mai multe -dar nu se pot cuprinde toate. Eu am incercat sa cuprind 2-3 unghiuri. Altfel ar fi fost un raspuns "kilometric".
Eu mi-as fi pus toate intrebarile -legate de colet- pe o hartie si m-as fi dus cu ele la posta. Asa cuprindeam toate "unghiurile". happy

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Specifici treaba asta atunci cand depui coletul la ghiseul postei.

| Lioana a răspuns:

Trimiterea simpla e fara ramburs. Completezi doar formularul de expeditie.
La trimiterea cu ramburs ai de completat un formular in plus. Unul verde numit mandat postal.
Pur si simplu nu mai completezi acel formular verde iar pe formularul de expeditie tragi linie acolo unde trebuie sa scrii suma pe care trebuie sa o primesti.

| francut a răspuns (pentru Lioana):

Faci confuzie. Mandatul postal nu are legatura cu coletaria.
Daca ai vazut "ceva verde", probabil era confirmarea de primire.

| Lioana a răspuns (pentru francut):

Se vede ca n-ai mai expediat un colet cu ramburs.
Http://www.emediabacau.ro/......fizica.jpg
Il vezi? Asa arata un mandat postal si se completeaza in cazul in care trimiti un colet cu ramburs. Numele tau se trece la destinatar iar numele destinatarului coletului la expeditor. E formularul pentru banii care ti se intorc inapoi.

| DaniTDCI a răspuns:

Nu iti recomand deloc posta romana

| francut a răspuns:

Nu e obligatoriu sa fie cu ramburs. Asta o ceri numai daca vrei bani pentru continut.
Acum, in rubrica "ramburs" a formularului de expeditie nu scrii nimic, tragi o linie.