| BiaBubulina a întrebat:

Daca adun un numar cu sfertul si cu jumatatea lui si rezultatul il impart la 2
obtin 35.Care este dublul? Funda si multumesc

8 răspunsuri:
| VladimirPutin a răspuns:

| BiaBubulina explică:

Deci este operatia a+a:2+a:4=70 si cum rezolv? stiu ca numarul este 40 dar mie imi trebuie rezolvarea si nu stiu cum eu l-am scos pe 40 din buric

| BiaBubulina explică:

Dublul lui a

| BiaBubulina explică:

Nu este corect numarul este 40 iar dublul 80 ddar eu vreau rezolvarea ca pe aia n-o stiu

| Adrianetc a răspuns:

Care este dublul numarului obtinut sau care este dublur numarului initial? termina frate propozitia

| LetsHaveFun a răspuns:

1)Cum tia iesit tie acea ecuatie din text eu nu inteleg, copiaza ce scrie in carte si asteaptate la raspuns
2)eu am rezolvat dupa cerinta

| LetsHaveFun a răspuns:

Mda mia scapat un 4 din ecuatie, doar am scris totul in cacatul asta de chat bar, nu e ca pe foaie.dai factor comun pe 4 si iti iese, nu te mai obosi

| lauracaliman a răspuns:

Nr este 40, iar dublul este80